fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaInicjatywa Zbożowa Morza Czarnego – ile żywności wyeksportowano?

Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego – ile żywności wyeksportowano?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ, eksport w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego osiągnął 17,8 mln ton od sierpnia 2022 do połowy stycznia 2023.

Ziarno i inne produkty żywnościowe zostały wyeksportowane do 42 krajów, powiedział Farhan Haq, zastępca rzecznika Sekretarza Generalnego ONZ.

Grudniowy eksport wyniósł 3,7 mln ton, w porównaniu z 2,6 mln ton w listopadzie. Haq powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przewieziono prawie 1,2 miliona ton żywności.

– Jednak niesprzyjające warunki pogodowe zarówno w portach w Odessie, jak i w tureckich obszarach inspekcyjnych ograniczyły ostatnio niektóre ruchy – mówił Hag.

Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego to porozumienie między Rosją i Ukrainą zawarte z Turcją i ONZ po inwazji Rosji na Ukrainę. 24 lipca Inicjatywa wznowiła przepływ zboża i produktów rolnych na Morzu Czarnym, który został wcześniej wstrzymany z powodu rosyjskiej blokady, co wywołało obawy przed globalnym niedoborem żywności. Pod koniec listopada zeszłego roku umowa została przedłużona o 120 dni.

Według informacji Wspólnego Centrum Koordynacyjnego (JCC) głównym odbiorcą eksportu towarów są Chiny, następnie Hiszpania i Turcja. Prawie 44 proc. eksportowanej pszenicy zostało wysłane do krajów o niskich i średnio-niskich dochodach, a 64 proc. do gospodarek rozwijających się. Światowy Program Żywnościowy kupił 8 proc. całkowitej pszenicy wyeksportowanej w ramach Inicjatywy w 2022 roku.

Haq powiedział, że JCC umożliwiło ponad 1300 rejsów, a na wodach tureckich znajduje się ponad 100 statków, z czego 32 czekają na inspekcję. Pozostali zgłosili się do udziału w Inicjatywie.

– Od listopada 2022 JCC rozmieszcza codziennie trzy zespoły inspekcyjne.  Jak dotąd, w tym miesiącu zespoły przeprowadzają średnio 5,3 inspekcji dziennie. W ostatnich dwóch tygodniach średni czas oczekiwania statków między zgłoszeniem a inspekcją wynosi 21 dni – powiedział Haw.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.