Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ, eksport w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego osiągnął 17,8 mln ton od sierpnia 2022 do połowy stycznia 2023.
Ziarno i inne produkty żywnościowe zostały wyeksportowane do 42 krajów, powiedział Farhan Haq, zastępca rzecznika Sekretarza Generalnego ONZ.
Grudniowy eksport wyniósł 3,7 mln ton, w porównaniu z 2,6 mln ton w listopadzie. Haq powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przewieziono prawie 1,2 miliona ton żywności.
– Jednak niesprzyjające warunki pogodowe zarówno w portach w Odessie, jak i w tureckich obszarach inspekcyjnych ograniczyły ostatnio niektóre ruchy – mówił Hag.
Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego to porozumienie między Rosją i Ukrainą zawarte z Turcją i ONZ po inwazji Rosji na Ukrainę. 24 lipca Inicjatywa wznowiła przepływ zboża i produktów rolnych na Morzu Czarnym, który został wcześniej wstrzymany z powodu rosyjskiej blokady, co wywołało obawy przed globalnym niedoborem żywności. Pod koniec listopada zeszłego roku umowa została przedłużona o 120 dni.
Według informacji Wspólnego Centrum Koordynacyjnego (JCC) głównym odbiorcą eksportu towarów są Chiny, następnie Hiszpania i Turcja. Prawie 44 proc. eksportowanej pszenicy zostało wysłane do krajów o niskich i średnio-niskich dochodach, a 64 proc. do gospodarek rozwijających się. Światowy Program Żywnościowy kupił 8 proc. całkowitej pszenicy wyeksportowanej w ramach Inicjatywy w 2022 roku.
Haq powiedział, że JCC umożliwiło ponad 1300 rejsów, a na wodach tureckich znajduje się ponad 100 statków, z czego 32 czekają na inspekcję. Pozostali zgłosili się do udziału w Inicjatywie.
– Od listopada 2022 JCC rozmieszcza codziennie trzy zespoły inspekcyjne. Jak dotąd, w tym miesiącu zespoły przeprowadzają średnio 5,3 inspekcji dziennie. W ostatnich dwóch tygodniach średni czas oczekiwania statków między zgłoszeniem a inspekcją wynosi 21 dni – powiedział Haw.