fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychIle kosztują rosyjskie zboża?

Ile kosztują rosyjskie zboża?

Firma doradcza IKAR podała 29 maja stawki na kontrakty rosyjskiej pszenicy z nowych zbiorów o zawartości białka 12,5%. Cena na ziarno dostarczane z regionu Morza Czarnego to obecnie 230 (ok. 964 zł) dolarów wobec 242 (ok. 1015 zł) jeszcze tydzień temu. 

Oczywiście bierzemy pod uwagę cenę brutto, z doliczonymi kosztami dostawy i innymi. O wiele taniej kosztują zboża i oleiste bez dodatkowych kosztów; pszenica klasy 3. kosztuje w europejskiej części kraju (ceny w przeliczeniu na złotówki) ok. 575 zł/t, słonecznik ok. 1112 zł/t, soja niecałe 1575 zł/t. Olej słonecznikowy jest wyceniany na ok. 3550 zł/t (na podstawie danych Sovecon).

– Sovecon szacuje całkowity rosyjski eksport pszenicy w maju na 3,8 mln ton, w porównaniu do 1,2 mln ton w maju 2022 r. i średnio 1,5 mln ton. Rosja wyeksportowała w zeszłym tygodniu 1,07 mln ton zboża w porównaniu do 1,21 mln ton tydzień wcześniej, w tym 0,97 mln ton pszenicy w porównaniu do 1,07 mln ton tydzień wcześniej – informuje Agencja Reutera.

1 KOMENTARZ

  1. Z ciekawości rok temu sprawdziłem ceny rosyjskiej saletry 34 w obwodzie moskiewskim i gdy u nas ceny szalały, saletra po 5/6 tysięcy za tonę oni mieli 1000zł za tonę. Tanie nawozy, paliwa, dobre i skuteczne opryski, brak chorych unijnych ograniczeń daje im przewagę nad nami, u nas już się nie opłaca ta produkcja a oni mają super biznes.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]