fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychFAO przedstawia możliwe scenariusze dla cen pszenicy w nowym sezonie

FAO przedstawia możliwe scenariusze dla cen pszenicy w nowym sezonie

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa – FAO – dla cen pszenicy w tym sezonie możliwe są zasadniczo dwa scenariusze. I każdy z nich zakłada znaczny wzrost cen wobec poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pierwszy z zakładanych scenariuszy brzmi, że w przypadku całkowitego utracenia przez Ukrainę zdolności eksportowej ceny pszenicy mogą być o 19 proc. wyższe niż przed inwazją. Jeżeli zaś rosyjski eksport tego zboża zmniejszy się o 50 proc., wówczas ceny mogą wzrosnąć o 34 proc. w stosunku do poziomu sprzed inwazji.

Zobacz także:

Ceny pszenicy w Polsce na tle cen w innych krajach Unii Europejskiej wypadają bardzo blado

– Ceny produktów rolnych wzrosły przez wiele czynników, w tym przez ożywienie popytu po wybuchu pandemii COVID-19 i wynikające z tego zakłócenia w dostawach i handlu, złą pogodę u kluczowych dostawców oraz rosnące koszty produkcji i transportu, które zostały ostatnio dodatkowo zaostrzone przez niepewność dotyczącą eksportu produktów rolnych z Ukrainy i Rosji, które są głównymi dostawcami zbóż. Rola Rosji na rynkach nawozów spotęgowała również już istniejące obawy dotyczące cen nawozów – informuje Miller Magazine.

Scenariusze FAO powstały w oparciu o dość precyzyjne założenia. Trudno jednak się spodziewać, że z Ukrainy nie wyjedzie w tym roku zupełnie nic, choć eksport ukraińskiego zboża oraz jego produkcja będą stały w stosunku do czasów sprzed wojny na bardzo niskim poziomie. Natomiast Rosja, chociaż dotknięta sankcjami, w obliczu kryzysu żywnościowego raczej nie powinna długo szukać chętnych na swoje zboże…

Zobacz także:

Ceny rzepaku 04.07.2022: Ceny na nowe zbiory w dół. Tona już poniżej 3000 zł

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.