fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny pszenicy w Polsce na tle cen w innych krajach Unii Europejskiej...

Ceny pszenicy w Polsce na tle cen w innych krajach Unii Europejskiej wypadają bardzo blado

Postanowiliśmy dziś przyjrzeć się danym Komisji Europejskiej dotyczącym cen pszenicy paszowej i konsumpcyjnej w wybranych krajach Unii. Z danych tych wynika ogromna dysproporcja w cenach pomiędzy Polską a innymi krajami Wspólnoty.

Ceny pszenicy paszowej w wybranych krajach Unii Europejskiej

Zacznijmy od pszenicy paszowej. Wg danych Komisji Europejskiej z 30 czerwca 2022 roku wynika, że najwięcej za pszenicę paszową można otrzymać w Niemczech i w Irlandii – po 385 EUR/t, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 1812 zł/t. Dalej jest Holandia ze średnią ceną 381 EUR/t (ok. 1793 zł) i Portugalia (376 EUR/t, ok. 1770 zł). Na Węgrzech płacą średnio 342 EUR/t, czyli ok. 1610 zł. Najmniej za pszenicę paszową można otrzymać na Litwie (332 EUR/t, 1563 zł) i Rumunii (323 EUR/t, ok. 1520 zł/t). Dla porównania w Polsce za pszenicę paszową można obecnie otrzymać od 1100 do (w skrajnych przypadkach) 1430 zł/t. Jeżeli tylko wyciągniemy średnią z tych pobieżnych danych, otrzymamy zaledwie 1265 zł/t.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w wybranych krajach Unii Europejskiej

W przypadku pszenicy konsumpcyjnej dla odmiany najdrożej jest w Rumunii, gdzie żniwa już trwają w najlepsze. Za jej tonę płacą nawet 401 EUR/t, co daje w przeliczeniu ok. 1888 zł/t. W Niemczech jej cena wynosi 390 EUR/t, czyli ok. 1836 zł. Niewiele taniej jest Słowenii i Hiszpanii, gdzie płacą odpowiednio 389 i 388 EUR/t. Najniższa zanotowana przez KE cena to 343 EUR/t (ok. 1614 zł/t) w Chorwacji. W Polsce płacą od 1200 do 1600 zł/t, więc możemy dla zobrazowania sytuacji przyjąć średnią 1400 zł/t.

Warto dodać, że tego typu sytuacja to nowość tego sezonu; jeszcze rok temu jeśli chodzi o ceny oferowane za pszenicę plasowaliśmy się najogólniej mówiąc w mniej więcej w środku stawki za takimi krajami jak Niemcy, Irlandia czy Holandia, ale daleko przed Bułgarią czy Litwą. Widać więc dość wyraźny wpływ na ceny napływającego do nas ukraińskiego zboża.

Zobacz także: 

Cena pszenicy na Matifie poniżej 330 EUR/t. W Polsce jest już poniżej 1 tys. zł/t

2 KOMENTARZE

  1. Oto prawdziwe oblicze rządzących 3xzniszczyć nasz kraj, skupić pszenicę po1200-1300zł,aby później sprzedać Niemcą po 1800zł nic dodać nic ująć 600zł zysku i będą mieli wyborcze łapówki + miliardy ze spółek skarbu państwa + ORLEN,LOTOS,oczywiście lwia część trafi na prywatne kąta,a UNIJNEJ KASY nie ma kto wsiąść bo będzie pod kontrolą,lepiej OGRABIĆ swojego Polaka od emeryta po bizmesmena

  2. A nasi rządzący idą w zaparte że import z Ukrainy nie wpływa na nasze ceny w skupach.Pytam jak polski rolnik ma sprzedać zboże gdy porty będą załadowane przez Ukraine?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.