fbpx
Strona głównaPozostałeBioenergiaEnergia dla Wsi. Jak pozyskać fundusze?

Energia dla Wsi. Jak pozyskać fundusze?

Rolnicy chcący zainstalować w swoim gospodarstwie urządzenie OZE oraz mieszkańcy wsi zainteresowani utworzeniem spółdzielni energetycznej mogą skorzystać z programu “Energia dla Wsi”. O tym jak skorzystać z programu będzie można dowiedzieć się podczas bezpłatnego szkolenia online organizowanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w dniu 20 lutego.  

Nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach programu “Energia dla Wsi” prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu można uzyskać wsparcie na realizację inwestycji takich jak budowa instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, elektrowni wodnych, biogazowni – jednak nie na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas I-IV. 

W przypadku inwestycji realizowanych przez rolnika dofinansowywana jest: 

– budowa instalacji fotowoltaicznych, instalacji wiatrowych o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW; elektrowni wodnych o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW; instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej powyżej 10 kW, nie większej niż 1 MW, i mocy cieplnej powyżej 30 kW i nie większej 3 MW.

Spółdzielnie energetyczne lub członek takiej spółdzielni, oraz powstające spółdzielnie energetyczne mogą uzyskać wsparcie finansowe na:  

– budowę instalacji fotowoltaicznych, instalacji wiatrowych, elektrowni wodnych o mocy elektrycznej powyżej 10 kW  nie większej 10 MW; 

– budowę instalacji wytwarzania energii z biogazu lub biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW i cieplnej powyżej 30 kW i nie większej 30 MW. 

-budowę magazynu energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach jednej z powyższych inwestycji  

W programie szkolenia pt. Energia dla Wsi i Eko-klimat poruszane będą następujące zagadnienia: 

– przedstawienie Programu Energia dla Wsi,

– przedstawienie form finansowania w ramach Programu Energia dla Wsi, 

– co może zyskać rolnik i spółdzielnie energetyczne korzystając z Programu Energia dla Wsi? 

– inne źródła finansowania inwestycji w Odnawialne Źródła Energii w rolnictwie 

Szkolenie będzie prowadzone przez doradcę energetycznego WFOŚiGW w Toruniu w ramach projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. 

Link do rejestracji na szkolenie: https://kpodr.clickmeeting.com/energia-dla-wsi-i-eko-klimat/register 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.