fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyDopłaty bezpośrednie: Kiedy i na jakich zasadach ruszą wypłaty zaliczek?

Dopłaty bezpośrednie: Kiedy i na jakich zasadach ruszą wypłaty zaliczek?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2022 r. W rozporządzeniu przewidziano, że zaliczki będą realizowane na maksymalnym dopuszczalnym przepisami Unii Europejskiej poziomie 70%.

Przy kalkulacji kwoty zaliczki będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzone w ramach kontroli przeprowadzonych na podstawie art. 74 ust. 1–3 rozporządzenia nr 1306/2013 (tj. kontroli administracyjnych oraz – w przypadku wytypowanych gospodarstw – również kontroli na miejscu) jako spełniające warunki do przyznania danej płatności.

Według resortu rolnictwa wypłata zaliczek na poziomie 70% od dnia 17 października 2022 r. pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tego instrumentu do poprawy płynności finansowej gospodarstw.

Uwzględniono przy tym możliwości finansowe budżetu państwa w zakresie prefinansowania zaliczek na poczet płatności ostatecznie finansowanych z budżetu unijnego (tj. zaliczek na poczet: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności dla młodych rolników, płatności dodatkowej, płatności do krów, płatności do bydła, płatności do owiec, płatności do kóz, płatności do roślin pastewnych, płatności do roślin strączkowych na ziarno, płatności do buraków cukrowych, płatności do ziemniaków skrobiowych, płatności do pomidorów, płatności do truskawek, płatności do chmielu, płatności do lnu, płatności do konopi włóknistych oraz wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw) oraz finansowania zaliczek na poczet przejściowego wsparcia krajowego (płatności niezwiązanej do tytoniu i uzupełniającej płatności podstawowej).

Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2022 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie rozporządzenia z dniem 17 października 2022 r., tj. w dniu, od którego, zgodnie z przepisami unijnymi, możliwe jest rozpoczęcie wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2022 r. Pozwoli to na sprawne rozpoczęcie wypłaty zaliczek za 2022 r. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Mając na uwadze szczególne trudności, jakich doświadczają rolnicy, w szczególności ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 oraz rosyjską inwazją na Ukrainę, należy uznać, że ważny interes państwa wymaga wejścia w życie projektowanego rozporządzenia w proponowanym terminie. Projektowane rozporządzenie nie nakłada żadnych obowiązków na beneficjentów wsparcia bezpośredniego. Termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia nie narusza zasad demokratycznego państwa prawnego – uzasadnia MRiRW.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.