fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaDobra cena drobiu w cieniu obaw związanych z grypą ptaków i strategią...

Dobra cena drobiu w cieniu obaw związanych z grypą ptaków i strategią “Od pola do stołu”

Od kilku tygodni hodowcy drobiu nie maja powodów narzekań na ceny oferowane im za dostarczone do ubojni ptaki Te systematycznie rosną. Obecnie w skupach za kurczaki brojlery płacą od 4,25 do 4,60 złotych za kilogram, a kury można sprzedać w cenie 1,25 – 2,65 zł/kg. Natomiast za indyki można otrzymać od 6,14 do 6,60 zł/kg.

Niestety, nadal skutecznie hodowcom sen z powiek spędza szalejąca w naszym kraju ptasia grypa, która może spowodować, że z europejskiego potentata staniemy się średniakiem. Jeśli w kurniku zostanie stwierdzony wirus tej groźnej dla ptaków choroby, to dla rolnika oznacza to ogromne straty, nawet w wielu przypadkach z likwidacją hodowli włącznie. Szczególnie, że zwykle odszkodowania za zutylizowane z tego powodu ptaki wypłacane są dopiero po kilku tygodniach, a za wydatki związane z wykryciem na fermie wirusa trzeba płacić natychmiast.

Do wtorku zostało potwierdzonych 306 ognisk tej choroby w tym roku, a wśród ostatnich dominują te z woj. mazowieckiego, w tym z bodaj najmocniej dotkniętego epidemią powiatu mławskiego.

Hodowcy z obawą patrzą też w przyszłość z powodu dużych wymagań, jakie z jednej strony narzuca im nowa unijna strategia ,,Od pola do stołu’’, a z drugiej strony zabierająca zapisy zostawiające otwarte drzwi do wejścia na europejski rynek produktów drobiowych z Brazylii i Ukrainy, wobec których nie stawiane są tak rygorystyczne wymagania jak dla krajów Wspólnoty.

1 KOMENTARZ

  1. Cena kurczaka podana w artykule jest ceną wolnorynkową. Niestety większość hodowców ma umowy na sprzedaż kurczaka i tutaj ceny są zupełnie inne. Większość ubojni płaci cenę ministerialną, która obecnie wynosi 3,91 zł za kilogram. Przy tak drastycznym wzroście cen pasz i innych czynników, nie wiem czy jest to powód do radości???

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.