fbpx

Ministerstwo Rolnictwa wprowadza Krajowy program ochrony drobiu przed ptasią grypą

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza Krajowy program mający na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (HPAI) u drobiu i dzikich ptaków na 2024 r. Tylko w 2021 r. stwierdzono 403 ogniska HPAI u drobiu, w związku z którymi poddano uśmierceniu i utylizacji 14,2 mln ptaków. Koszty związane z wystąpieniem HPAI w 2021 r. wyniosły prawie 800 mln zł.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia Krajowego programu mającego na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian influenza) u drobiu i ptaków dzikich na 2024 r. wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projekt rozporządzenia ma na celu wykonanie upoważnienia zawartego w art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1075, z późn. zm.).

Samasz loteria - baner

Grypa ptaków (Avian influenza) jest chorobą zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania, wymienioną w załączniku nr 2 do ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Wykonanie programu będzie nadzorował Główny Lekarz Weterynarii i koordynowali w poszczególnych województwach wojewódzcy lekarze weterynarii. Program będą realizowali właściwi miejscowo powiatowi lekarze weterynarii.

Projekt rozporządzenia wprowadza gratyfikację finansową instytucjom zaangażowanym we współpracę z inspekcją weterynaryjną. Podobne rozwiązanie znajduje się w programie mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń.

Resort rolnictwa szacuje, że liczba dzikich ptaków do zbadania w kierunku wysoko zjadliwej grypy ptaków (highly pathogenic avian influenza – HPAI) na 2024 r. wynosi około 220 sztuk. Proponowana kwota gratyfikacji finansowej to 200 zł brutto za sztukę. Gratyfikacja w kwocie 44 tys. zł brutto na 2024 r. nie będzie pochodziła z pieniędzy UE, a z budżetu.

Wprowadzenie nowych rozwiązań ma wzmocnić nadzór nad grypą ptaków u dzikiego ptactwa, która wpływa na rozprzestrzenianie się wirusów grypy ptaków na terytorium Polski.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w 2021 r. stwierdzono 403 ogniska HPAI u drobiu, w związku z którymi poddano uśmierceniu i utylizacji 14,2 mln ptaków. Koszty związane z wystąpieniem HPAI w 2021 r. wyniosły prawie 800 mln zł.

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.