fbpx

Belgia, Francja, Niemcy informują o sukcesach w walce z grypą ptaków

Belgia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt za wolną od grypy ptaków. Francja dzięki programowi szczepień obniżyła poziom zagrożenia wirusem do umiarkowanego. Niemcy odnotowują ogromny spadek zarażeń.

Poultry World , branżowy portal drobiarski informuje o sukcesach trzech krajów Unii Europejskiej w zwalczaniu ptasiej grypy.

Samasz loteria - baner

“Do połowy marca władze francuskie zarejestrowały 10 przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków od pierwszego wykrycia w dniu 27 listopada 2023 r. Dla porównania w tym samym okresie roku 2022/2023 liczba przypadków wyniosła 315, podczas gdy w poprzednich zimach było to często przekraczała 3 tys.” – informuje Poultry World.

Sukces jest wynikiem programu masowych szczepień kaczek, które wykazują szczególną podatność na H5N1. Do końca lutego zaszczepiono 21,6 mln kaczek, jedną trzecią z 64 milionów, które są we Francji. Szczepione są także inne ptaki hodowlane; całkowity koszt kampanii szacuje się na 100 milionów euro, z czego 85% pokrywa państwo francuskie.

Między innymi dzięki francuskiej kampanii szczepień Belgia po raz kolejny została uznana za kraj wolny od ptasiej grypy. “W październiku 2023 r. Francja rozpoczęła dużą ogólnokrajową kampanię szczepień, której efekty są niewątpliwie widoczne tutaj, w Belgii” – powiedział David Clarinval, belgijski minister rolnictwa.

“Niemcy, kolejny kraj graniczący z Francją, również odnotowują ogromny spadek liczby przypadków ptasiej grypy. W okresie od 1 do 31 grudnia 2023 r. wykryto nie więcej niż 13 ognisk HPAIV H5 u drobiu domowego w kraju – podaje Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt Instytut Friedericha Loefflera” – czytamy w Poultry World.

W Polsce, wg informacji podanych przez Główny Inspektorat Weterynarii w roku 2024 do 29 marca stwierdzono 3 ogniska H5N1, w którym utrzymywano 152 sztuki drobiu.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.