fbpx

Grypa ptaków u krów i kotów. Chorują też ludzie

W USA potwierdzona została wysoce zjadliwa grypa ptaków u krów – wirusa wykrywa się w surowym mleku. Liczba farm zakażonych H5N1 stale rośnie. Infekcję zdiagnozowano też u pracownika farmy mlecznej w Teksasie. Chorują również koty oraz dzikie zwierzęta. 

Poultry World donosi, że w USA stale rośnie liczba gospodarstw mlecznych zakażonych wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Informacje potwierdzają amerykańskie instytucje: Służba Zdrowia Zwierząt, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS).  

Samasz loteria - baner

“W tym tygodniu APHIS poinformował, że na farmie mlecznej w stanie Nowy Meksyk oraz w 5 gospodarstwach mlecznych w stanie Teksas wykryto wysoce zjadliwą ptasią grypę. To zwiększa całkowitą liczbę zakażonych gospodarstw mlecznych od pierwszego przypadku (25 marca) do 11 w 4 różnych stanach (Michigan, Kansas, Nowy Meksyk i Teksas). Dochodzenia w sprawie kolejnych infekcji w stanie Idaho nadal trwają” – czytamy w artykule Poultry World.  

Najprawdopodobniej do zakażenia doszło przy wodopojach, z których korzystały zarówno zakażone zwierzęta, jak i dzikie ptaki migrujące szlakiem na zachód od Iowa, przez Nebraskę, do Dakoty Południowej lub poprzez paszę skażoną przez chore ptaki” – informuje najnowszy Biuletyn Mięsne Fakty.  

W zakażonych gospodarstwach choruje około 10% zwierząt; produkcja spadła, ale zwierzęta mają łagodne objawy choroby. Według USDA mleko zakażonych zwierząt wydaje się być gęstsze niż normalnie, podobne do siary. 

Na liście zakażonych zwierząt USDA umieściła już ok. 200 gatunków zwierząt, w tym wiewiórki, lisy i kozy. W związku z wybuchem epidemii w Teksasie dzikie ptaki, koty i bydło mleczne wykazujące objawy zostały przebadane na obecność ptasiej grypy. Jak podaje Texas Health and Human Services, stwierdzono, że wiele zwierząt zostało zakażonych. 

Ptasia grypa powoduje również problemy zdrowotne ludzi – na całym świecie zgłoszono setki przypadków zakażeń ludzi różnymi wirusami ptasiej grypy, z których znaczna część jest spowodowana wirusem H5N1. 

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.