fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRCzy rolnik na emeryturze może pracować w gospodarstwie…?

Czy rolnik na emeryturze może pracować w gospodarstwie…?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa o rozważenie możliwości zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, aby rolnicy nie musieli zaprzestać całkowicie działalności rolniczej przechodząc na emeryturę.

Obecnie na mocy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 21 października 2016 r. rolnicy mogą wykonywać umowy agencyjne, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz pełnienia funkcji w radzie nadzorczej i pozostają nadal ubezpieczeni w KRUS, jeżeli wysokość dochodu z ww. umów nie przekracza w rozliczeniu miesięcznym kwoty przychodu osiąganego z tych tytułów, odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, obowiązującemu za dany okres. Limit ten w 2019 roku wynosi 2 250 zł miesięcznie.

– Nasuwa się pytanie, czy rolnicy przechodząc na emeryturę nie powinni mieć możliwości prowadzenia nadal gospodarstwa rolnego lub jego części pod warunkiem, że nie przekroczą ww. limitu przychodu, o którym mowa w art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, liczonego na podstawie wskaźnika ogłaszanego przez GUS? – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Źródło: KRIR

Opracował: Samuel Skrzysz

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]