fbpx

Czy rolnicy w Unii Europejskiej są równo traktowani?

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich  Parlamentu Europejskiego (14 – 16 czerwca) miało miejsce wspólne wysłuchanie publiczne PETI-AGRI na temat “Jak traktować rolników w sposób sprawiedliwy i równy w całej Unii Europejskiej”. Nie obyło się bez stwierdzeń absurdalnych…

Wysłuchanie było odpowiedzią na dwie petycje złożone odpowiednio w 2018 i w 2019 roku w sprawie nierówności w płatnościach w ramach wspólnej polityki rolnej UE na Litwie oraz petycji z Polski sprawie rzekomo niesprawiedliwych bezpośrednich płatności obszarowych dla rolników.

Petycjonariusze z obu krajów podnosili, że koszty prowadzenia działalności rolnej są obecnie zbliżone we wszystkich krajach UE, natomiast dopłaty znacznie od siebie odbiegają. Wskazali, że w takich warunkach młodsze kraje UE są mniej konkurencyjne na wspólnotowym rynku.

– Przedstawiciel Komisji Europejskiej wyjaśnił historyczne uwarunkowania zróżnicowania między płatnościami bezpośrednimi płatności bezpośrednich: sytuacja w sektorze rolnym w 27 państwach członkowskich znacznie różni się od siebie, tj. inny jest koszt gruntów, siły roboczej, typy produkcji, obszary i typy upraw, gleba itd.  W związku z tym płatności bezpośrednie są wyższe np. w Grecji niż w Finlandii, ponieważ prowadzenie działalności w Grecji jest trudniejsze, droższe i bardziej pracochłonne. Wyjaśnił także, że zwiększenie płatności dla jednego państwa członkowskiego wiąże się z ich zmniejszeniem dla innego państwa członkowskiego – informuje Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

Ciekawe. My warunków gospodarowania fińskim rolnikom nie zazdrościmy. Bynajmniej…

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.