fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCzy polscy i unijni rolnicy skorzystają na blokadzie eksportu ukraińskich zbóż?

Czy polscy i unijni rolnicy skorzystają na blokadzie eksportu ukraińskich zbóż?

Trwająca za wschodnią granicą wojna poważnie zakłóciła tradycyjne przepływy towarów rolnych na całym świecie. Nie dziwi więc, że bezpieczeństwo żywnościowe znalazło się w centrum uwagi, ponieważ zarówno Ukraina jak i Rosja odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu zbóż i olejów roślinnych konsumentom na całym świecie.

Łącznie te dwie wschodnie gospodarki produkujące zboża tradycyjnie eksportują ponad 25 proc. światowego zapotrzebowania na pszenicę i jęczmień, około 15 proc. globalnego eksportu kukurydzy i aż 2/3 międzynarodowego zapotrzebowania na olej słonecznikowy.

Obecnie dostawy zboża z ukraińskich portów Morza Czarnego stanęły i nie widać końca wojny, a UE będzie się starać wypełnić część tej pustki w latach 2022-23. W swoich pierwszych prognozach na nowy sezon upraw Komisja Europejska prognozowała, że ​​eksport pszenicy zwyczajnej lub pszenicy miękkiej z UE może osiągnąć 40 mln ton w latach 2022-23 (lipiec-czerwiec), w porównaniu z 33 mln ton w poprzednim okresie. Komisja stwierdziła, że ​​gwałtowny wzrost przewidywanego eksportu pszenicy w latach 2022-23 był odzwierciedleniem rosnącego globalnego popytu i niższej podaży z Ukrainy.

Komisja spodziewa się również gwałtownego spadku importu kukurydzy do UE w przyszłym sezonie ze względu na ograniczone globalne dostawy. Import wyniesie 9 mln ton, co oznacza spadek o prawie 36 proc. z 14 mln ton w latach 2021-22.

Oczekuje się, że decyzja o umożliwieniu rolnikom z UE wykorzystywania odłogów do produkcji zbóż zwiększy podaż w nadchodzących latach, o ile pozwoli na to pogoda. Oczekuje się, że ten ruch uwolni prawie 4 miliony hektarów nieużytków pod uprawę zbóż w latach 2022-23. Chociaż nie będzie to najbardziej produktywna ziemia, zapewni rolnikom większą elastyczność.

W swoich pierwszych szacunkach produkcji na lata 2022-23 Komisja Europejska spodziewa się, że w 27 krajach członkowskich produkcja pszenicy miękkiej wzrośnie ze 130 mln ton w latach 2021-22 do 131,3 mln ton. Oczekuje również, że zapasy pszenicy miękkiej utrzymywane w UE na koniec 2022-23 spadną do 12,2 mln ton w porównaniu do 13,2 mln ton na koniec tego sezonu.

Źródło: Grain Central

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.