fbpx
Strona głównaWiadomościCzy Komisja Europejska pomoże producentom trzody chlewnej i drobiu?

Czy Komisja Europejska pomoże producentom trzody chlewnej i drobiu?

W związku ze znacznymi spadkami cen mięsa wieprzowego i drobiu Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza do spraw rolnictwa  i rozwoju obszarów wiejskich o uruchomienie działań interwencyjnych na tych rynkach.

Zachwianie na rynkach zbytu oraz znaczny spadek cen wieprzowiny i drobiu spowodowane przez choroby wywoływane przez wirusy afrykańskiego pomoru świń (ASF), ptasiej grypy oraz SARS-CoV-2 powodują całkowity spadek opłacalności produkcji a także obawy rolników utraty płynności finansowej i kłopotów ze spłatą kredytów obrotowych i inwestycyjnych zaciągniętych na utrzymanie produkcji. Wpływ na pogorszenie cen ma również spadek popytu na mięso w gospodarstwach domowych, a także prawie całkowite zamrożenie działalności HoReCauzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Według izb rolniczych potwierdzenie przypadków ASF w Niemczech i zamknięcie rynku chińskiego na import, również wpłynęło na drastyczne spadki cen skupu żywca wieprzowego. W efekcie mamy do czynienia z nadwyżką produkcji żywca w Niemczech, co wpływa na niskie ceny tucznika w Europie.

Dlatego zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest uruchomienie  natychmiastowej interwencji w ramach pakietów instrumentów wsparcia na rynku wieprzowym i drobiowym, takich jak zakupy interwencyjne, dopłaty do przechowywania, refundacji wywozowych i innych.

Z naszych informacji wynika,  że  Komisja Europejska analizuje obecnie możliwość takiej interwencji.

Krzesimir Drozd

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]