Chcą rozwiązać problem bezpańskich psów na wsi

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o zmianę przepisów dotyczących ustawy o ochronie zwierząt, a w  szczególności o wprowadzenie do tej ustawy zapisów dotyczących obowiązku czipowania psów. Zdaniem samorządu obowiązek ten pozwoliłby na śledzenie losów psów poprzez prowadzoną bazę właścicieli. 

– Od wielu lat obserwujemy zjawisko rosnącej liczby bezpańskich, zdziczałych psów, które wałęsają się po całym kraju. Stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i innych zwierząt oraz mogą być nosicielami wielu chorób – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Zgodnie z przepisami bezdomne zwierzęta muszą być wyłapywane, co jest bardzo  kosztownym zadaniem leżącym po stronie gmin. W Polsce nie jest obecnie prowadzona kontrola populacji, hodowli, ani handlu psami, w związku z tym gminy mają problem z wywiązywaniem się z tego obowiązku.

Dlatego samorząd rolniczy Podlasia wnioskuje o zmianę przepisów dotyczących ustawy o ochronie zwierząt poprzez wprowadzenie zapisu dotyczącego obowiązku czipowania wszystkich psów, np. podczas obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciw wściekliźnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności