fbpx

Ceny zbóż 20.05.2022: Ceny w górę, ale zainteresowanie znikome

Na krajowym rynku zbóż nadal dzieje się niewiele. Wprawdzie ceny zbóż w tym tygodniu lekko poszły górę, ale nie ma tyle, aby wywołało to euforię wśród sprzedających. Szczególnie, że koszty produkcji też rosną. Dlatego nadal w punktach skupu ruch jest niewielki.

Rolnicy bardzie zainteresowani są obecnie pracami polowymi niż zbożowymi spekulacjami. Chętnych za zakup też nie ma zbyt wielu, ponieważ właściciele wytwórni pasz czy młynów wcześniej zapełnili swoje elewatory i dziś kupić mogą, ale nie muszą. Według internetowej giełdy rolnej w magazynach nadal jest  jeszcze sporo zboża – zwłaszcza pszenicy.

Samasz loteria - baner

– Powodem tego jest niższy popyt na ziarno. W portach nadal jest niewielki ruch. Lepiej wygląda eksport zbóż paszowych drogą lądową. Stąd ceny zbóż paszowych wzdłuż granicy zachodniej są znacznie wyższe od cen tych samych zbóż w innych rejonach kraju. Największym zainteresowaniem eksporterów cieszy się żyto i pszenżyto, których to zbóż jest coraz mniej w ofertach sprzedaży. Dużo jest propozycji zakupu ziarna pszenicy i kukurydzy z terminem realizacji czerwiec/lipiec 2022 – informuje Renata Barczyk z Internetowej Giełdy Rolnej.

Obecnie tonę pszenicy konsumpcyjnej można sprzedać w cenie od 1550 do 1850 złotych, a pszenicy paszowej od 1400 do 1710 złotych. Żyto konsumpcyjne  ,,chodzi ‘’ w cenie od 1050 do 1500 zł/t, a jęczmień browarny od 1300 do 1780 zł/t, owies konsumpcyjny od 1000 do 1360 zł/t.

Na wysokim poziomie cenowym jest nadal rzepak, za którego tonę trzeba zapłacić od 3950 do 4870 zł/t. Ceny kukurydzy są też znacznie wyższe niż rok temu. Aktualnie za jej tonę w skupie oferują od 1200 do 1500 złotych.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Zamknąć w BIN’ach i niech stoi, skoro zainteresowanie jest znikome. Każdy chciałby ćwiczyć rolnika, jak małpę w zoo. Przyjdą żniwa, to klienci będą kupować płody rolne po cenach z wliczonymi w cenę nawozami, których cena wywindowana została spekulacyjnie. Teraz będzie konsumpcja tych spekulacji. Zboże, to nie jabłka, że można sobie grać nimi na emocjach sadowników. Jabłka nie są produktem pierwszej potrzeby, natomiast zboże po przetworzeniu – tak.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.