fbpx

Popyt na zboża coraz większy: Ceny zbóż 16.04.2024

Na początku tygodnia notowane jest nieco większe zainteresowanie ze strony firm skupujących ziarno, zwłaszcza tych które kierują je na eksport. Jednakże za większym popytem nie idą w górę ceny i podaż. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku na 16.04.2024 r.?

Handel zaczął się nieco ożywiać, ale dalej jest on daleki od oczekiwanego, gdyż wielu rolników zajętych jest pracami polowymi i nie poświęcają zbyt wiele uwagi na sprzedaż zboża. Firmy skupowe chciałby kupować więcej zboża, szczególne te, które je eksportują, ale cały czas nie widać większych ruchów cenowych w górę, co oczywiście nie sprzyja zwiększonej podaży. Ceny właściwie nie zmieniły się od naszego piątkowego zestawienia, bądź tylko nieznacznie wzrosły.

Samasz loteria - baner

Zobacz także: Większe działki z zasobu KOWR znów mogą trafić do sprzedaży

Wszystkie te czynniki sprawiają, że obecnie za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać maksymalnie 930 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są dużo niższe i zaczynają się od poziomu 630 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym-zachodzie kraju, a najtaniej na południowym-wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej, za którą skupujący oferują ceny na poziomie od 570 zł/t, a maksymalnie nie dostaniemy więcej jak 700 zł za tonę.

Niewielkie zmiany notujemy w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego, gdzie minimalna stawka wzrosła o 20 zł i ceny zaczynają się od 500 zł/t, a ceny maksymalne dochodzą do 750 zł/t. Zmian nie ma w przypadku jęczmienia paszowego, gdzie minimalną stawką jest 500 zł/t., a maksymalną ceną jest obecnie 700 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 500 do maksymalnie 640 zł/t.

Niezbyt dużo dzieje się także w przypadku żyta i za żyto paszowe minimalne stawki zaczynają się od poziomu 440 zł/t, a maksymalnie można otrzymać 560 zł/t. Trochę lepiej jest w przypadku żyta konsumpcyjnego, za które można dostać maksymalnie 600 zł, a ceną minimalną jest 470 zł/t. Ceny utrzymuje także rzepak, gdzie minimalnie skupujący płacą 1650 zł/t, a maksymalnie kupujący są skłonni zapłacić 1900 zł/t.

Na właściwie niezmiennych poziomach od wielu już tygodni pozostają ceny kukurydzy, której minimalne wyceny oscylują wokół poziomu 600 zł/t, a maksymalnie można otrzymać 750 zł/t. Zmian nie notujemy również w przypadku owsa, za który skupujący są skłonni zapłacić nawet 930 zł za zboże o najlepszych parametrach gęstości, a minimalnie za słabsze parametry jest to poziom 670 zł za tonę.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.