fbpx
Strona głównaCenyCeny zbóż 15.04.2022: Ceny rzepaku i kukurydzy po raz kolejny poszybowały w...

Ceny zbóż 15.04.2022: Ceny rzepaku i kukurydzy po raz kolejny poszybowały w górę

Podaż zbóż na krajowym rynku już od dłuższego czasu jest na bardzo niskim poziomie. W skupach pustki. Rolnicy zajęci pracami polowymi nie myślą o sprzedaży zbożowych zapasów. Wciąż rosną koszty produkcji i związku z tym wszyscy czekają na kolejną podwyżkę cen.

Ci rolnicy, którzy zajmują się również hodowla już dawno postanowili zbożowe nadwyżki przerobić na paszę. I tutaj nie ma co się dziwić  – koszty żywienia zwierząt rosną z dnia na dzień.

Widać to zresztą po bardzo wysokich cenach pszenicy paszowej (od 1400 do 1690 zł/t) czy kukurydzy, za której tonę dziś trzeba zapłacić od 1200 do 1480 złotych. Po raz kolejny wzrosły też ceny rzepaku, którego dobrej jakości w cenie poniżej 4000 tysięcy nigdzie nie da się już kupić. Obecnie za jego tonę trzeba zapłacić od 4000 do 4760 złotych.

W dobrej cenie są też pozostałe zboża.  Pszenica konsumpcyjna chodzi w cenie od 1500 do 1750 zł/t, za żyto konsumpcyjne trzeba zapłacić od 1020 do 1420 zł/t, za jęczmień browarny od 1100 do 1729 zł/t , a za owies konsumpcyjny można wziąć od 900 do 1100 zł/t.

Dziś zarówno producenci zbóż jak i podmioty skupujące są w kropce, ponieważ na każdej transakcji można zarówno dużo zarobić jak i też stracić. Dlatego dochodzi do niewielu transakcji. Wszyscy przyjęli postawę wyczekującą. Większego ruchu w skupach jak i też chyba większych cen eksperci spodziewają się na miesiąc. Pewne jest to, że jedni będą cieszyć się zysków, a drudzy liczyć straty. Dla kogo los się uśmiechnie – pokaże wkrótce samo życie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.