fbpx
Strona głównaPolecamyCeny usług rolniczych: Ile zapłacimy za orkę, talerzowanie i siew w 2021...

Ceny usług rolniczych: Ile zapłacimy za orkę, talerzowanie i siew w 2021 roku?

Sezon prac pożniwnych powoli nadchodzi a co za tym idzie zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu usługi. Sprawdziliśmy ile w tym roku trzeba za nie zapłacić.

Po rozmowach z usługodawcami możemy stwierdzić, że sporym wzięciem cieszą się usługi orki i uprawek pożniwnych a nieco mniejsze jest zainteresowanie usługowym sianiem zbóż. Część rolników decyduje się natomiast na skorzystanie z usługi siewu w przypadku rzepaku, gdyż siewniki którymi często dysponują nie są w stanie z dużą dokładnością go wysiać.

W przypadku orki trzeba zapłacić od 220 do 300 zł za ha i tutaj cena uzależniona jest od gleby i wielkości pola. Za 260-300 zł hektar pola może być zaorany pługiem z wałem doprawiającym.

Za inne czynności uprawowe zapłacimy odpowiednio: talerzowanie 120-200 zł za ha, gruberowanie (średnia głębokość) 15-230 zł, uprawa kultywatorem (głęboka) około 25-300 zł za ha a za zapłacimy głęboszowanie 300-400 zł/ha.

W przypadku zaś siewu agregatem biernym należy się liczyć z wydatkiem 150-180 zł/ha.  Na ogół ceny te można negocjować w zależności od wielkości pól, ich rozkładu czy rodzaju gleby. W przypadku agregatów z broną aktywną koszt siewu to zazwyczaj 180-200 zł/ha, ale w przypadku ciężkich gleb może wzrosnąć nawet do 250-300 zł/ha.

W przypadku siewu w technologii uproszczonej koszt hektara wynosi zazwyczaj od 250 zł do 450 zł. Wszystko zależy od sposobu przygotowania gleby i konkretnej technologii. Zazwyczaj górne widełki odnoszą się do siewników siejących w technologii bezpośredniej np. siew pasowy z podsiewem nawozu.

Wszystkie podane powyżej wartości zależą też w dużym stopniu nie tylko od wielkości zamówienia, ale również od dostępności usług w danym rejonie. Tam gdzie usługodawców jest dużo jest taniej. Podobnie działa to w odwrotną stronę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.