fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychArdanowski o tym, jak zagospodarować nadwyżkę zbóż

Ardanowski o tym, jak zagospodarować nadwyżkę zbóż

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa, wchodzącej w skład Narodowej Rady Rozwoju działającej przy Prezydencie RP odbyło się w dniu 15 marca. Poświęcone było działalności Krajowej Grupy Spożywczej.  

Posiedzenie Rady podsumował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski. W jego ocenie cel, dla którego została powołana Krajowa Grupa Spożywcza – m.in stabilizacja rynku rolno–spożywczego m.in. poprzez zorganizowanie punktów skupu produktów od rolników i przetwórstwa np. zboża, owoców czy warzyw, ochrona interesów rolników, a w konsekwencji także konsumentów – nie jest do końca realizowany. – Wydaje się, że odwołany (w dniu 7 marca 2023 r. – red.) prezes Zarządu nie udźwignął swojego zadania – powiedział J.K. Ardanowski cytowany w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. Powiedział też, że “od KGS oczekuje się również zapobiegania panice na rynku żywnościowym, takiej jak niedawno obserwowaliśmy na rynku cukru, masła czy paliwa”. W ocenie Rady ds. Rolnictwa KGS wymaga wsparcia, ale nawet w obecnym stanie może takim zjawiskom przeciwdziałać.  

Rada zaproponowała też, by KGS oddziałała na rynek zbóż uruchamiając własne nabrzeże portowe. 

– Nie może być sytuacji, że państwo polskie nie dysponuje możliwościami eksportu, ponieważ nabrzeża są w rękach firm zagranicznych handlujących zbożem. Jeżeli chcemy być liczącym się producentem zbóż i partycypować w zaopatrzeniu świata w zboże, to musimy mieć możliwości techniczne – powiedział przewodniczący Ardanowski. 

Krajowa Grupa Spożywcza mogłaby też wesprzeć gorzelnie w zagospodarowaniu nadmiaru zbóż, które przetwarzane byłyby na bioetanol stosowany jako dodatek do benzyny. W ocenie Rady można to powiązać z sektorem biogazowni i zarówno wywar gorzelniany jak i ziarno przeznaczyć do produkcji metanu w biogazowniach. – To jest kierunek, który pozwoliłby pewną nadwyżkę zboża zagospodarować – powiedział J.K. Ardanowski.  

Zobacz także:

Rolnicy po spotkaniu z ministrem Kowalczykiem: “Nie mamy innego wyjścia, to będzie bardzo duża siła”.

1 KOMENTARZ

  1. Ja tu czegoś nie rozumiem .Dajemy im broń to zboże powinno być nasze.wywiez do Afryki za złoto i diamenty.Przeciez tam potrzeba zboża.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.