Żniwa 2017

Kapliczka i snopki zboża

W większości województw w Polsce tegoroczne żniwa albo się zakończyły lub też dobiegają końca.

Jedynie w północnej części kraju (woj. zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie) sytuacja przedstawia się inaczej. Tam z uwagi na trudne warunki pogodowe (opady, wichury, burze) do zbioru pozostało jeszcze ok. 30% powierzchni zasiewów zbóż.

W większości kraju skupowane ziarno jest na ogół suche i dobrej jakości. W niektórych regionach, zwłaszcza na północy, ze względu na utrzymujące się  opady deszczu ziarno wymagało dosuszenia lub było porażone chorobami grzybowymi. Skup zbóż przebiega sprawnie. Rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą zbóż, zwłaszcza ci, którzy zebrali ziarno dobrej jakości i mogą je magazynować – informuje resort rolnictwa

Zgodnie ze wstępnym  szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy) wyniosą  27,5 mln t – o ok. 8% więcej niż w 2016 roku.  Szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż wyniosła  7,0 mln ha tj. o niecałe 3% więcej niż w 2016 r. Również plony mogą być wyższe od ubiegłorocznych o 3% i wynieść  – 3,9 t/ha.

Źródło: MR i RW