fbpx

Ponad połowa gospodarstw rolnych wskazuje na pogorszenie swojej sytuacji

Według najnowszego badania koniunktury w rolnictwie przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, ponad połowa gospodarstw rolnych w kraju – 52,4% – oceniła, że ich sytuacja w I półroczu 2023 roku uległa pogorszeniu.

Baner Kuhn

Zaledwie 3,5% kierujących gospodarstwami wskazało na poprawę swojej sytuacji, a pozostała część wskazała na brak zmian w sytuacji ich gospodarstw. Nie powinno być zaś niespodzianką, że najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli kierujący gospodarstwami z produkcją roślinną oraz wielokierunkowymi, a najlepsze oceny koniunktury padały wśród gospodarstw skupionych na produkcji zwierzęcej, choć to właśnie wśród nich ocena koniunktury pogorszyła się najbardziej.

– Największe pogorszenie zanotowano w opinii producentów produktów zwierzęcych. Najbardziej pesymistyczne opinie na temat zmiany opłacalności produkcji wyrazili kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi chów bydła mlecznego i koni, natomiast wśród prowadzących uprawy roślin:  hodowcy rzepaku i rzepiku oraz roślin przemysłowych – czytamy w informacji sygnalnej GUS.

A jak wg badanych wygląda ocena obecnej sytuacji?

– W czerwcu 2023 r. 56,9% rolników objętych badaniem oceniło jako normalną, jak na tę porę roku, bieżącą sytuację swoich gospodarstw. I było to o około 10 p. proc. mniej niż w grudniu ub.r. oraz o 3,8 p. proc. mniej niż przed rokiem. Należy zauważyć, że w porównaniu z poprzednią edycją badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi zwiększyła się i wyniosła 31,1 p. proc. wobec 16,2 p. proc. w grudniu 2022 r. – informuje GUS.

Baner Kioti
SDF baner

Podczas badania zadano pytanie o wpływ wojny na Ukrainie na sytuację gospodarstw; tutaj na poważne konsekwencje tego czynnika dla ich sytuacji ekonomicznej wskazało 32% użytkowników, 19% wskazało ten czynnik jako zagrażający stabilności gospodarstw rolnych.

– Około 39% kierujących gospodarstwami rolnymi powyżej 30 ha uznało, że wojna w Ukrainie ma poważny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych, natomiast około 24% wskazało, że zagraża stabilności. Brak negatywnych skutków wojny w Ukrainie (około 35%) najczęściej wskazali rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni poniżej 5 ha – czytamy w informacji sygnalnej.

Całą informację sygnalną na temat koniunktury w gospodarstwach rolnych można znaleźć tutaj: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/rolnictwo/koniunktura-w-gospodarstwach-rolnych-w-pierwszym-polroczu-2023-roku,10,22.html

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.