fbpx

Ponad połowa gospodarstw rolnych wskazuje na pogorszenie swojej sytuacji

Według najnowszego badania koniunktury w rolnictwie przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, ponad połowa gospodarstw rolnych w kraju – 52,4% – oceniła, że ich sytuacja w I półroczu 2023 roku uległa pogorszeniu.

Zaledwie 3,5% kierujących gospodarstwami wskazało na poprawę swojej sytuacji, a pozostała część wskazała na brak zmian w sytuacji ich gospodarstw. Nie powinno być zaś niespodzianką, że najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli kierujący gospodarstwami z produkcją roślinną oraz wielokierunkowymi, a najlepsze oceny koniunktury padały wśród gospodarstw skupionych na produkcji zwierzęcej, choć to właśnie wśród nich ocena koniunktury pogorszyła się najbardziej.

– Największe pogorszenie zanotowano w opinii producentów produktów zwierzęcych. Najbardziej pesymistyczne opinie na temat zmiany opłacalności produkcji wyrazili kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi chów bydła mlecznego i koni, natomiast wśród prowadzących uprawy roślin:  hodowcy rzepaku i rzepiku oraz roślin przemysłowych – czytamy w informacji sygnalnej GUS.

A jak wg badanych wygląda ocena obecnej sytuacji?

– W czerwcu 2023 r. 56,9% rolników objętych badaniem oceniło jako normalną, jak na tę porę roku, bieżącą sytuację swoich gospodarstw. I było to o około 10 p. proc. mniej niż w grudniu ub.r. oraz o 3,8 p. proc. mniej niż przed rokiem. Należy zauważyć, że w porównaniu z poprzednią edycją badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi zwiększyła się i wyniosła 31,1 p. proc. wobec 16,2 p. proc. w grudniu 2022 r. – informuje GUS.

Podczas badania zadano pytanie o wpływ wojny na Ukrainie na sytuację gospodarstw; tutaj na poważne konsekwencje tego czynnika dla ich sytuacji ekonomicznej wskazało 32% użytkowników, 19% wskazało ten czynnik jako zagrażający stabilności gospodarstw rolnych.

– Około 39% kierujących gospodarstwami rolnymi powyżej 30 ha uznało, że wojna w Ukrainie ma poważny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych, natomiast około 24% wskazało, że zagraża stabilności. Brak negatywnych skutków wojny w Ukrainie (około 35%) najczęściej wskazali rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni poniżej 5 ha – czytamy w informacji sygnalnej.

Całą informację sygnalną na temat koniunktury w gospodarstwach rolnych można znaleźć tutaj: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/rolnictwo/koniunktura-w-gospodarstwach-rolnych-w-pierwszym-polroczu-2023-roku,10,22.html

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.