fbpx

W sprawie znakowania środków spożywczych

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra rolnictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Celem nowelizacji rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych jest udostępnienie konsumentom informacji o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym. Proponowana zmiana jest odpowiedzią na wnioski producentów ziemniaków, którzy zwracali się do MRiRW z postulatami wprowadzenia skutecznych działań informacyjnych mających na celu udostępnienie konsumentom informacji o pochodzeniu ziemniaków.

– Podaż towarów roślinnych na rynkach rolnych jest związana z sezonowością upraw oraz wysokością uzyskanych plonów. W związku z tym, że przepływ towarów i usług nie podlega ograniczeniom wewnątrz UE, na polskim rynku znajdują się również artykuły pochodzące z innych państw członkowskich UE, a także państw trzecich, które zostały przemieszczone do Polski z państw członkowskich UE. W ten sposób często trafiają na nasz rynek towary, które są opatrywane w etykiety sugerujące polskie pochodzenie. Jest to proceder nasilający się w czasie niskiej podaży produktów krajowych. Takie postępowanie poprzez zafałszowanie pochodzenia produktów uniemożliwia konsumentom zapoznanie się w sposób świadomy z ofertą rynkową – czytamy na stronie Sejmu.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie nie wymaga nakładów finansowych od przedsiębiorców dostarczających ziemniaki do sprzedaży detalicznej i wymiany opakowań w przypadku ziemniaków pakowanych. Wymóg podawania informacji o pochodzeniu będzie odnosił się nie tylko do ziemniaków sprzedawanych „na wagę”, ale również dla tych oferowanych w opakowaniach jednostkowych, na których nie umieszczono takiej informacji.

Źródło: Sejm RP

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.