fbpx

Nowe zasady dotyczące oznakowania napojów spirytusowych w UE

27 listopada negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego z udziałem Komisji Europejskiej osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie nowych zasad dotyczących produkcji i etykietowania napojów spirytusowych oraz rejestracji i ochrony napojów spirytusowych zarejestrowanych jako oznaczenia geograficzne (OG).


– Z zadowoleniem przyjmujemy pomyślne zakończenie dzisiejszych rozmów trójstronnych i porozumienie osiągnięte w sprawie nowego rozporządzenia w sprawie napojów spirytusowych. Jestem przekonany, że nowe rozporządzenie w sprawie spirytusu negocjacje zapewnią ramy legislacyjne, które spełnią potrzeby sektora i będą nadal wspierać jego ciągły i znaczny wzrost, a zmodernizowane zasady zapewnią, że konsumenci są dokładnie poinformowani o metodach stosowanych do produkcji napojów spirytusowych – mówi Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi .

Porozumienie to oznacza, że ​​wyraźniejsze oznakowanie napojów spirytusowych będzie zagwarantowane w całej UE, a ich skład zostanie zharmonizowany na poziomie UE. Utworzenie rejestru organów kontrolnych państw członkowskich ułatwi pracę krajowym organom ścigania, aby upewnić się, że konsumenci otrzymują oryginalne produkty. Napoje spirytusowe zarejestrowane jako oznaczenia geograficzne, takie jak Cognac, Irish Cream, Genever lub Ouzo, będą również lepiej chronione przed niewłaściwym ich użyciem jako składników i przed rejestracją podobnych znaków towarowych.

Komisja Europejska oczekuje teraz formalnego zatwierdzenia porozumienia przez Parlament Europejski i Radę.

Główne cechy nowej regulacji:

  • wyjaśnienie zasad dotyczących produkcji i etykietowania dla większości kategorii napojów spirytusowych, w tym określenie maksymalnych granic słodzenia dla szeregu kategorii na poziomie UE,
  • poprawa zasad etykietowania mających zastosowanie w przypadku, gdy napoje spirytusowe są łączone z innymi produktami, w tym innymi napojami spirytusowymi,
  • utworzenie rejestru organów kontrolnych państw członkowskich,
  • wzmocniona ochrona oznaczeń geograficznych: wykorzystywana jako składnik, gdy jest w konflikcie ze znakami towarowymi, a także z towarami przewożonymi tranzytem na terytorium UE,
  • dalsze uproszczenie procedur oznaczeń geograficznych: kontrola Komisji powinna skupiać się wyłącznie na elementach o znaczeniu unijnym, jaśniejsze definicje poprawek na poziomie krajowym i unijnym, przy pełnym poszanowaniu zasady pomocniczości, skrócenie okresu rozpatrywania wniosków.

Źródło: KE

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.