fbpx

Bardziej czytelne dla konsumentów

Samorząd rolniczy w przekazanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych  proponuje wprowadzić  zapis, który pozwoli konsumentowi w jednoznaczny sposób odróżnić mięso świeże od poddanego różnym sposobom przechowywania i wydłużania trwałości.

Przepisy UE dopuszczają stosowanie wielu środków do wydłużania przydatności mięsa do spożycia (E 120, E 150a–d, E 262, E 300, E 301, E 302, E 325, E 326, E 330, E 331, E 332, E 333 oraz E 338–452).

– Obecnie w sklepie konsument nie ma możliwości ocenić czy dane mięso było lub nie było mrożone, a sprzedawane jest jako mięso świeże. Jest to, zdaniem samorządu rolniczego, wprowadzanie konsumenta w błąd. Aby rozwiązać ten problem w § 19. w ust. 1 izby rolnicze zaproponowały dodać punkt 8 o brzmieniu: „Świeże mięso” oznacza mięso niepoddane żadnemu procesowi poza chłodzeniem, przez 48 godz. od daty uboju zwierzęcia – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Źródło: KRIR

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.