fbpx
Strona głównaWiadomościUwaga na silne burze z trąbami powietrznymi!

Uwaga na silne burze z trąbami powietrznymi!

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najgroźniejsze burze będą występować na zachodzie, południowym zachodzie oraz w centrum kraju. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/h (lokalnie do 110 km/h), intensywne opady deszczu 20-30 mm, punktowo 40 mm, oraz opady gradu. Możliwe jest też wystąpienie trąb powietrznych.

Polska znajduje się w rozległym ciepłym wycinku niżów z ośrodkami nad Niemcami oraz Bałtykiem, wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego zaznaczał się będzie pofalowany front atmosferyczny, po południu na północny zachód nasuwać się zacznie strefa frontu chłodnego. Z południowego zachodu napływa bardzo ciepłe powietrze polarne morskie.

Najsilniejszych burze prognozowane są w godzinach popołudniowych od centrum po południowy zachód kraju. Warunki sprzyjać będą tworzeniu się dobrze zorganizowanych struktur wielokomórkowych o układzie liniowym, również z wbudowanymi superkomórkami burzowymi.

Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/h, a w centralnej i południowo-zachodniej Polsce (obszar `1a`) nawet do 110 km/h. Z uwagi na duże zasoby wilgoci oraz tendencję burz do łączenia się, punktowo opady deszczu będą ulewne, natężenie ich może wynosić do 20-30 mm/h; sumy opadów możliwe są do 35-40 mm.

IMGW prognozuje też opady gradu, w przypadku burz superkomórkowych również dużego o średnicy do 3-4 cm. Warunki termodynamiczne oraz duże zasoby wilgoci w przyziemnej warstwie atmosfery wskazują na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

Pierwsze burze mają wystąpić na północnym zachodzie kraju już około południa i przemieszczać się one będą w kierunku północno-wschodnim. Wczesnym popołudniem na zachodzie zaczną pojawiać się burze związane z linią zbieżności, początkowo w formie izolowanych komórek (również superkomórek), które w dalszych godzinach łącząc się w liniowy układ wielokomórkowy przesuwać się będą w kierunku wschodnim/północno-wschodnim.

Źródło: IMGW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.