Uwaga na silne burze z gradem do 7 cm

fot. mw

To nie będzie spokojny dzień, szczególnie dla mieszkańców wschodniej i południowej części kraju. Przed silnymi burzami z dużym gradem ostrzegają zarówno Polscy Łowcy Burz, jak i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wszystko to przez zalegającą na wschodzie masę gorącego i wilgotnego powietrza ścierającą się z wilgotną masą polarną na zachodzie. Pofalowany front atmosferyczny przechodził będzie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką i wschód Wielkopolski aż po Warmię, i to ta linia będzie wyznaczała zachodnią granicę występowania silnych burz.

Na tym obszarze możliwe jest występowanie wielokomórkowych układów konwekcyjnych i superkomórek. Możliwe są przy tym bardzo silne opady deszczu, nawet do 50-60 l/m kw. Przewiduje się też opady gradu, na południu o średnicy nawet 7 cm. Porywy wiatru mogą osiągać 110-120 km/h.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Dodatkowo Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed wystąpieniem mezoskalowego układu konwekcyjnego, który wieczorem prawdopodobnie dotrze do naszego kraju znad terytorium Czech.

– Szczególną uwagę należy zwrócić na prognozy na obszar Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, woj. świętokrzyskiego i południa Ziemi Łódzkiej. Układ burzowy może dojść tam wczesną nocą w szczytowym momencie swojej aktywności – czytamy w komunikacie Polskich Łowców Burz.

Już w tej chwili; nad ranem bardzo aktywna elektrycznie i opadowo wielokomórkowa burza przetoczyła się przez woj. śląskie i łódzkie, a obecnie przechodzi nad Mazowszem.

Pamiętajmy, aby przed wystąpieniem burz zabezpieczyć budynki, inwentarz i sprzęt i w miarę możliwości podczas burz schronić się w bezpiecznym miejscu.

Źródło: Polscy Łowcy Burz, IMGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności