fbpx
Strona głównaWiadomościUwaga na silne burze z gradem do 7 cm

Uwaga na silne burze z gradem do 7 cm

To nie będzie spokojny dzień, szczególnie dla mieszkańców wschodniej i południowej części kraju. Przed silnymi burzami z dużym gradem ostrzegają zarówno Polscy Łowcy Burz, jak i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wszystko to przez zalegającą na wschodzie masę gorącego i wilgotnego powietrza ścierającą się z wilgotną masą polarną na zachodzie. Pofalowany front atmosferyczny przechodził będzie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką i wschód Wielkopolski aż po Warmię, i to ta linia będzie wyznaczała zachodnią granicę występowania silnych burz.

Na tym obszarze możliwe jest występowanie wielokomórkowych układów konwekcyjnych i superkomórek. Możliwe są przy tym bardzo silne opady deszczu, nawet do 50-60 l/m kw. Przewiduje się też opady gradu, na południu o średnicy nawet 7 cm. Porywy wiatru mogą osiągać 110-120 km/h.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Dodatkowo Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed wystąpieniem mezoskalowego układu konwekcyjnego, który wieczorem prawdopodobnie dotrze do naszego kraju znad terytorium Czech.

– Szczególną uwagę należy zwrócić na prognozy na obszar Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, woj. świętokrzyskiego i południa Ziemi Łódzkiej. Układ burzowy może dojść tam wczesną nocą w szczytowym momencie swojej aktywności – czytamy w komunikacie Polskich Łowców Burz.

Już w tej chwili; nad ranem bardzo aktywna elektrycznie i opadowo wielokomórkowa burza przetoczyła się przez woj. śląskie i łódzkie, a obecnie przechodzi nad Mazowszem.

Pamiętajmy, aby przed wystąpieniem burz zabezpieczyć budynki, inwentarz i sprzęt i w miarę możliwości podczas burz schronić się w bezpiecznym miejscu.

Źródło: Polscy Łowcy Burz, IMGW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.