fbpx

Unia importuje rzepak na potęgę. Na razie najwięcej z Ukrainy, ale niebawem może się to zmienić

Od początku sezonu do 12 marca kraje Unii Europejskiej zaimportowały łącznie 5,7 mln ton rzepaku. To o 1,5 raza więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu, chociaż w kontekście urodzaju powodów do narzekań nie było.

To jednak nie przeszkodziło w imporcie taniego ziarna. Najwięcej sprowadzono go dotychczas z Ukrainy 2,86 mln ton (50%). Druga była Australia z 2,3 mln ton (41,2%). Niebawem jednak ta kolejność może się zmienić, bowiem jak informuje serwis OleoScope, pod koniec sezonu Australia może wyprzedzić Ukrainę, gdyż stopniowo zwiększa swój udział w tym rynku.

Samasz loteria - baner

Unijny import słonecznika osiągnął oszałamiającą wręcz skalę wzrostu; to 1,9 mln ton od początku sezonu, co oznacza wzrost o 438% r/r, z czego 1,66 mln ton ziarna pochodzi z Ukrainy.

Z kolei import soi spadł do 7,7 mln ton, z czego 3,9 mln ton pochodziło z USA, 2 mln ton z Brazylii, a 835,6 tys. ton z Ukrainy.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Teraz widać, dlaczego niszczy się rodzimą produkcje w imie wznisłych zasad dbania o środowisko, zasypując rolników przytłaczającą stertą biurokracji i odbierając bezpodstawnie narzędzia do pracy, by za chwile sprowadzać towar który nigdy takich wymagań przy produkcji miał nie będzie i karmi się nim społeczeństwo. Brawo Wy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.