fbpx

Ukraińcy dokonali audytu ws. wystąpienia w polskich hodowlach wirusa rzekomego pomoru drobiu

Przedstawiciele Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów dokonali audytu procedur wdrożonych w Polsce w związku z wystąpieniem wirusa rzekomego pomoru drobiu – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Audyt został zorganizowany w odpowiedzi na wniosek strony polskiej o uznanie przez władze Ukrainy regionalizacji w odniesieniu do wspomnianej choroby po wprowadzeniu przez władze tego kraju zakazu importu drobiu i surowego mięsa i jaj z całego terytorium Polski i odbył się zgodnie z ustaleniami pomiędzy Głównymi Lekarzami Weterynarii Polski i Ukrainy w dniach 20-21 lipca 2023 r. w formule on-line.

Jak informuje GIW, na pytania strony ukraińskiej odpowiadali eksperci Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Wojewódzkiego i Powiatowego Inspektoratu w Białymstoku, a także naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Omówione zostały regulacje prawne dotyczące m.in. rejestracji gospodarstw i zakładów drobiu, bioasekuracji, zwalczania wirusa, jak również zasady kontroli przemieszczania w ramach UE, eksportu i tranzytu drobiu oraz produktów od niego pochodzących. Na prośbę strony ukraińskiej udostępniona i przekazana została obszerna dokumentacja dotycząca zagadnienia.

Wyniki audytu nie są jeszcze znane, ale w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie w celu uzgodnienia dalszych kroków prowadzących do jak najszybszego, ponownego otwarcia granicy ukraińskiej dla polskich towarów.

źródło: GIW

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.