fbpx

Co na mszyce i pchełki w buraku – czym zwalczać?

W tym roku na plantacjach z burakiem cukrowym lokalnie wystąpił problem z pchełką burakową oraz intensywny nalot mszycy. Zdarzały się plantacje, które nim zdążyły wzejść, zostały zupełnie zjedzone albo uszkodzone przez pchełkę burakową. Niestety, takie plantacje trzeba było przesiać. Podpowiadamy co stosować przeciwko tym szkodnikom w buraku cukrowym.

A czym można zwalczać pchełkę burakową w buraku cukrowym? Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w wyszukiwarce środków ochrony roślin są wymienione tylko 2 insektycydy oraz jedna zaprawa owadobójcza. Z insektycydów zarejestrowany mamy Decis Mega 50 EW (s.cz. deltametryna) oraz Delta 50 EW (s.cz. deltametryna). Dodatkowo mamy zarejestrowaną jedną zaprawę Force 20 CS (s.cz. teflutryna), która chroni między innymi przed pchełką.

Samasz loteria - baner

Aktualnie na plantacjach z burakiem cukrowym mamy bardzo duży nalot mszycy. Rośliny buraka cukrowego są zdeformowane i poskręcane. Łatwo można pomylić tak zdeformowane rośliny z uszkodzeniami po herbicydach.

Dlatego, gdy na polu widzisz poskręcane buraki to najlepiej wykop kilka roślin z pola (lepiej wykopać niż wyrwać z gleby, bo dzięki temu zobaczymy również jak wygląda system korzeniowy). Następnie należy odwinąć pozwijane liście na zewnątrz i sprawdź czy nie ma tam mszycy. Diagnostykę należy przeprowadzić bardzo dokładnie. Dlaczego? Bo miejscowo wystąpiły opady deszczu. Takie warunki są trudne do diagnozowania problemu, ponieważ nimfy mszycy można łatwo pomylić z drobinkami ziemi.

A czym możemy zwalczać mszyce w buraku cukrowym? Zakres insektycydów jest różny – w zależności jaka mszyca wystąpiła na plantacji. Jeżeli mamy do czynienia z mszycą burakową to można zastosować np. Decis Mega 50 EW (s.cz. deltametryna), Delta 50 EW EW (s.cz. deltametryna), Kaliber 240 EW (s.cz. tau-fluwalinat) oraz Marvik Vita 240 EW (s.cz. tau-fluwalinat).

Na mszycę trzmielinowo-burakową mamy zarejestrowane środki, oparte na substancji czynnej flonikamid. Jest to między innymi preparat Teppeki 50 WG, Mainman 50 WG czy Hinode.

Na buraku cukrowym może również pokazać się mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana. Do zwalczania tej mszycy mamy zarejestrowane m.in.: Teppeki 50 WG (flonikamid), Mainman 50 WG (flonikamid), Hinode (flonikamid), Kaliber 240 EW (s.cz. tau-fluwalinat) czy Marvik Vita 240 EW (s.cz. tau-fluwalinat).

Aktualnie pod spodem liścia możemy spotkać kolonie mszyc. Łatwo je pomylić z drobinkami piasku czy błota Fot. M. Oronowicz
W zwiniętych liściach buraka cukrowego często kryją się mszyce Fot. M. Oronowicz
W buraku może wystąpić mszyca burakowa, mszyca trzmielinowo-burakowa, a także mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana Fot. M. Oronowicz
Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.