fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraińcy będą mieli problem z przechowaniem zebranego w tym sezonie zboża. Pomoże...

Ukraińcy będą mieli problem z przechowaniem zebranego w tym sezonie zboża. Pomoże UE?

Minister rolnictwa Ukrainy stwierdził, że Ukraina w wyniku działań wojennych utraciła ok. 15 mln ton zdolności do magazynowania zbóż, co potencjalnie stanowić będzie ogromny problem podczas żniw. Wezwał jednocześnie kraje europejskie do pomocy w magazynowaniu zbóż z jego kraju.

Jak zatem poradzić sobie z kryzysem dotyczącym przechowywania ziarna w okresie wojny? Na to pytanie eksperci szukali odpowiedzi podczas Forum Magazynowego Zboża ELEWATOR.

Według opinii wygłoszonej przez jednego z nich, Anatolija Kupriewycza, Ukraina powinna postawić na mniejsze instalacje zlokalizowane w obrębie gospodarstw kosztem ogromnych elewatorów zbożowych. Po pierwsze ze względu na to, że zniszczenie mniejszego elewatora to mniejsze straty. Po drugie zaś daje to plantatorom możliwość przechowywania i sprzedaży zbóż za wyższą cenę.

Kolejny pomysł to produkcja bioetanolu ze słabej jakości zbóż, która pozwoli w pewnym stopniu na przeciwdziałanie skutkom kryzysu paliwowego. Zdaniem Kupriewycza obydwa rozwiązania są z powodzeniem stosowane w USA i warto byłoby je zaimplementować na Ukrainie.

Obecnie zdolność przechowywania zbóż przez Ukrainę szacowana jest na ok. 50-60 mln ton.

Tymczasem rządy państw UE rozważą udostępnienie Ukrainie takich tymczasowych magazynów – w efekcie powinno to znacząco pomóc w zachowaniu zbiorów i zabezpieczeniu przyszłych dostaw zboża na rynki światowe.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.