fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraina nie zamierza ograniczać eksportu zbóż w nadchodzącym sezonie

Ukraina nie zamierza ograniczać eksportu zbóż w nadchodzącym sezonie

Analizowaną ostatnio na Ukrainie kwestią było wprowadzenie w sezonie 2023/2024 ograniczeń eksportowych zbóż, tak aby zabezpieczyć zapotrzebowanie krajowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że do takowego kroku nie dojdzie.

– Na podstawie wyników zebranych przez Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności oraz zdjęć satelitarnych rolnicy zasiali jesienią więcej pszenicy na południowych obszarach niż prognozowało ministerstwo. Saldo (podaży) jest dodatnie i jak dotąd nie ma ku temu powodów – odniósł się do pomysłu ograniczenia eksportu zbóż wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.

Według ukraińskiego resortu rolnictwa, na Ukrainie obsiano pszenicą ozimą 4,1 mln ha, czyli o 0,4 mln ha więcej niż przewidywały prognozy z października. To jednak i tak o ponad 2 mln ha mniej niż przed wojną. Zbiory pszenicy są szacowane na 16-18 mln ton wobec 20,2 mln ton w ubiegłym roku, zaś dotychczasowy eksport pszenicy wyniósł 11,3 mln ton wobec 18,1 mln ton o tej samej porze w zeszłym roku.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.