fbpx

Trzęsienie ziemi na rynkach mięsa

Produkcja wieprzowiny, wołowiny i kurczaków w Unii Europejskiej spada z roku na rok. Winę za to ponoszą zmiany w konsumpcji wywołane pandemią koronawirusa, podwyższone koszty nakładów, choroby zwierząt oraz coraz bardziej obciążające producentów unijne przepisy. 

Samasz loteria - baner

“Nadchodzi trzęsienie na rynkach mięsnych” – informują “Mięsne Fakty” – Biuletyn Związku Polskie Mięso, opierając się na najnowszym raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) “Livestock and Poultry: World Markets and Trade”. W Unii Europejskiej spada produkcja mięsa: o 2% w latach 2019-2022, o kolejne 2% tylko w roku 2023, oraz prawdopodobnie o kolejny 1% w przyszłym, 2024 roku. Na spadek produkcji miały wpływ zmiany preferencji konsumentów wywołane pandemią, ale też wzrost kosztów produkcji oraz – przepisy narzucane przez Komisję Europejską.  

“Unijne przepisy dotyczące medycyny weterynaryjnej, a także nadchodzące przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt spowodowały niepewność dla producentów, zniechęciły do inwestycji i zwiększyły koszty produkcji” – czytamy w artykule.  

Produkcja wołowiny i cięlęciny spada też w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Argentynie, wzrasta za to w Chinach, Indiach i Brazylii. Jeśli chodzi o Kanadę, kurczenie się stad będzie postępować, a zapasy bydła spadną do poziomu najniższego od 35 lat.  

Analitycy prognozują, że produkcja wieprzowiny w UE będzie rok do roku niższa o 2% i wyniesie 21,2 mln ton. Widoczny spadek ilości loch doprowadzi do zmniejszenia pogłowia w przyszłym roku do poziomu 10,3 mln sztuk. Wzrośnie za to produkcja w Meksyku – o 5% oraz w Wietnamie – również o 5%. 

Wzrośnie też globalna produkcja kurczaków – do rekordowego poziomu 103,3 mln ton w roku 2024; szczególnie widoczne będzie to w USA i Brazylii. Większość zysków z tego tytułu przechwyci jednak Brazylia, ze względu na konkurencyjność cenową oraz szeroki dostęp do rynków. Nie zyska Unia Europejska, której eksport, z powodu trwających ograniczeń handlowych związanych z HPAI, pozostanie w stagnacji. 

źródło: Związek Polskie Mięso 

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.