Susza rolnicza na terenie 14 województw

Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) Rok: 2019; okres: 05 (1.V - 30.VI)

Wystąpienie suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 14 województw – wynika z ostatniego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Susza rolnicza występuje na terenie województw: Lubuskiego, Wielkopolskiego, Łódzkiego, Opolskiego, Podlaskiego, Mazowieckiego, Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Lubelskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-mazurskiego.

Susza notowana jest w uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu.

– W piątym okresie raportowania od 1 maja do 30 czerwca 2019 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1219 gminach Polski (49,21% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 670 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 14 województwach na powierzchni 28,09% gruntów ornych – mówi – dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek, dyrektor IUNG w Puławach.

Według IUNG średni deficyt wody dla Polski w obecnym okresie dla roślin uprawnych znacznie powiększył się (aż o 50 mm), obejmując nowe powierzchnie z suszą rolniczą. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 14, w poprzednim okresie było ich 10. Wzrosła też liczba gmin z suszą (o 670), w tym okresie odnotowano suszę w 1219 gminach Polski (49,21% gmin kraju). Odnotowano też znaczny wzrost powierzchni z suszą o 18,66 punktów procentowych. Obecnie susza rolnicza występuje na powierzchni 28,09% gruntów ornych. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw.

Źródło: IUNG