fbpx
Strona głównaUprawaSusza rolnicza najbardziej dotyka zboża. Na szczęście w weekend jest szansa na...

Susza rolnicza najbardziej dotyka zboża. Na szczęście w weekend jest szansa na opady

IUNG -PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Podaje, że deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Susza od 21 marca do 20 maja 2022 roku występowała w zbożach jarych, zbożach ozimych, truskawkach i krzewach owocowych.

W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -88 mm. Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach Żuław Wiślanych od -160 do -179 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza rolnicza występowała na terenie województw: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, pomorskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, podlaskim, mazowieckim, opolskim, lubelskim, śląskim i świętokrzyskim.

Susza występowała w czterech uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych.

Na szczęście pojawia się szansa na opady w weekend; w piątek opady prognozowane są niemal wszędzie, jednak największe w centrum i na północnym wschodzie. Sobota i niedziela miną pod znakiem opadów przede wszystkim na północnym wschodzie. Przelotne opady deszczu są spodziewane także w poniedziałek i we wtorek.

W pierwszym okresie raportowania od 21 kwietnia do 20 maja 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1262 gminach (50,95 proc. gmin Polski) na obszarze 22,31 proc. gruntów ornych kraju.

Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 1148 gminach (46,35 proc. gmin Polski) na obszarze 14,89 proc. gruntów ornych kraju.

Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach truskawek. W tych uprawach notowano ją w 1039 gminach (41,95 proc. gmin Polski) na obszarze 13,65 proc. gruntów ornych kraju.

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 394 gminach (15,91 proc. gmin Polski) na obszarze 2,42 proc. gruntów ornych kraju.

– Stwierdzamy, że odnotowano duże niedobory wody ma dużym obszarze kraju dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -179 mm. Panujące warunki pogodowe obecnej wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie oraz dużą prędkość wiatru sprawiły, że straty plonów z powodu deficytu wody wystąpiły w 14 województwach. Nie odnotowano ich jedynie w województwie małopolskim i podkarpackim – mówi prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUBG PIB w Puławach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.