fbpx
Strona głównaUprawaSusza rolnicza najbardziej dotyka zboża. Na szczęście w weekend jest szansa na...

Susza rolnicza najbardziej dotyka zboża. Na szczęście w weekend jest szansa na opady

IUNG -PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Podaje, że deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Susza od 21 marca do 20 maja 2022 roku występowała w zbożach jarych, zbożach ozimych, truskawkach i krzewach owocowych.

W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -88 mm. Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach Żuław Wiślanych od -160 do -179 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza rolnicza występowała na terenie województw: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, pomorskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, podlaskim, mazowieckim, opolskim, lubelskim, śląskim i świętokrzyskim.

Susza występowała w czterech uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych.

Na szczęście pojawia się szansa na opady w weekend; w piątek opady prognozowane są niemal wszędzie, jednak największe w centrum i na północnym wschodzie. Sobota i niedziela miną pod znakiem opadów przede wszystkim na północnym wschodzie. Przelotne opady deszczu są spodziewane także w poniedziałek i we wtorek.

W pierwszym okresie raportowania od 21 kwietnia do 20 maja 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1262 gminach (50,95 proc. gmin Polski) na obszarze 22,31 proc. gruntów ornych kraju.

Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 1148 gminach (46,35 proc. gmin Polski) na obszarze 14,89 proc. gruntów ornych kraju.

Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach truskawek. W tych uprawach notowano ją w 1039 gminach (41,95 proc. gmin Polski) na obszarze 13,65 proc. gruntów ornych kraju.

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 394 gminach (15,91 proc. gmin Polski) na obszarze 2,42 proc. gruntów ornych kraju.

– Stwierdzamy, że odnotowano duże niedobory wody ma dużym obszarze kraju dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -179 mm. Panujące warunki pogodowe obecnej wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie oraz dużą prędkość wiatru sprawiły, że straty plonów z powodu deficytu wody wystąpiły w 14 województwach. Nie odnotowano ich jedynie w województwie małopolskim i podkarpackim – mówi prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUBG PIB w Puławach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]