fbpx

Strategia “Polska Wołowina 2030” przyjęta. Na czym będzie polegała?

Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego została przyjęta Strategia “Polska Wołowina 2030”. Głównym priorytetem Strategii jest praca nad zwiększeniem wartości dodanej w łańcuchu dostaw poprzez pracę nad podnoszeniem ceny i obniżaniem kosztów. 

Strategia “Polska Wołowina 2030” została przygotowana w 2023 r. z inicjatywy Rady Sektora Wołowiny działającej na mocy porozumienia zawartego przez organizacje reprezentujące hodowców, producentów żywca wołowego, rzeźnie, zakłady rozbioru z sektora wołowiny w ramach Zespołu ds. stabilizacji i rozwoju rynku wołowiny Porozumienia Rolniczego. Są w niej wskazane kluczowe obszary do wsparcia i rozwoju sektora w celu efektywniejszego wydatkowania dostępnych środków finansowych. Przygotowanie strategii zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, a patronat nad jej przygotowaniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Obecna Strategia jest wynikiem aktualizacji Strategii “Polska Wołowina 2022” z roku 2019. Jak informuje MRiRW, prezentujący strategię przedstawiciele sektora wołowiny uzasadniali potrzebę aktualizacji zmianami w otoczeniu sektora. Nowe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się polski sektor wołowiny to przede wszystkim unijna strategia “Od pola do stołu”, unijne wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i rolnictwa zrównoważonego, zmiana preferencji konsumentów, agresywna kampania skierowana przeciwko branży mięsnej oraz skutki wojny na Ukrainie i integracja Ukrainy z Unią Europejską i konkurencja z ukraińskimi produktami. Jak podkreślali przedstawiciele sektora, w tym ostatnim aspekcie Polacy mają przewagę nad ukraińskimi produktami dzięki doświadczeniu, umiejętnościom, infrastrukturze i przede wszystkim jakości produktów.  

Strategia “Polska Wołowina 2030” koncentruje się na kilku obszarach działania. Prezes Rady Sektora Wołowiny Jerzy Wierzbicki wskazuje, że tymi obszarami są przede wszystkim: współpraca rolników z przetwórcami, ponieważ obecnie rolnicy mają słabe zaufanie do przetwórców, a relacje między stronami są trudne; doradztwo rolnicze o charakterze techniczno-ekonomicznym; poprawa genetyki w stadach krów mięsnych oraz cieląt pochodzących od krów mlecznych z krzyżowania towarowego.  

Ponieważ Strategia ma odpowiadać na potrzeby sektora w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, cele, które wyznacza, są krótkoterminowe. I tak w roku 2023 najważniejsze będą wsparcie hodowli bydła w ramach pomocy de minimis oraz wsparcie produkcji mięsa wysokiej jakości w ramach ekoschematów. W strategii jest zawarta propozycja połączenia ekoschematów z systemem jakości, aby finansowo wspierać najlepszych w branży. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, przedstawiciele sektora wołowiny podkreślili, że realizacja celów strategii “Polska Wołowina 2030” nie wymaga nakładów finansowych i zależy wyłącznie od woli politycznej. Uczestniczący w posiedzeniu sekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra zadeklarował, że Zmiany zaproponowane w strategii będą wdrażane do polskiego prawa od przyszłego roku. 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.