Strategia “Polska Wołowina 2030” przyjęta. Na czym będzie polegała?

Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego została przyjęta Strategia “Polska Wołowina 2030”. Głównym priorytetem Strategii jest praca nad zwiększeniem wartości dodanej w łańcuchu dostaw poprzez pracę nad podnoszeniem ceny i obniżaniem kosztów. 

reklama
Baner Amazone

Strategia “Polska Wołowina 2030” została przygotowana w 2023 r. z inicjatywy Rady Sektora Wołowiny działającej na mocy porozumienia zawartego przez organizacje reprezentujące hodowców, producentów żywca wołowego, rzeźnie, zakłady rozbioru z sektora wołowiny w ramach Zespołu ds. stabilizacji i rozwoju rynku wołowiny Porozumienia Rolniczego. Są w niej wskazane kluczowe obszary do wsparcia i rozwoju sektora w celu efektywniejszego wydatkowania dostępnych środków finansowych. Przygotowanie strategii zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, a patronat nad jej przygotowaniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Obecna Strategia jest wynikiem aktualizacji Strategii “Polska Wołowina 2022” z roku 2019. Jak informuje MRiRW, prezentujący strategię przedstawiciele sektora wołowiny uzasadniali potrzebę aktualizacji zmianami w otoczeniu sektora. Nowe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się polski sektor wołowiny to przede wszystkim unijna strategia “Od pola do stołu”, unijne wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i rolnictwa zrównoważonego, zmiana preferencji konsumentów, agresywna kampania skierowana przeciwko branży mięsnej oraz skutki wojny na Ukrainie i integracja Ukrainy z Unią Europejską i konkurencja z ukraińskimi produktami. Jak podkreślali przedstawiciele sektora, w tym ostatnim aspekcie Polacy mają przewagę nad ukraińskimi produktami dzięki doświadczeniu, umiejętnościom, infrastrukturze i przede wszystkim jakości produktów.  

reklama
Baner Kioti

Strategia “Polska Wołowina 2030” koncentruje się na kilku obszarach działania. Prezes Rady Sektora Wołowiny Jerzy Wierzbicki wskazuje, że tymi obszarami są przede wszystkim: współpraca rolników z przetwórcami, ponieważ obecnie rolnicy mają słabe zaufanie do przetwórców, a relacje między stronami są trudne; doradztwo rolnicze o charakterze techniczno-ekonomicznym; poprawa genetyki w stadach krów mięsnych oraz cieląt pochodzących od krów mlecznych z krzyżowania towarowego.  

Ponieważ Strategia ma odpowiadać na potrzeby sektora w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, cele, które wyznacza, są krótkoterminowe. I tak w roku 2023 najważniejsze będą wsparcie hodowli bydła w ramach pomocy de minimis oraz wsparcie produkcji mięsa wysokiej jakości w ramach ekoschematów. W strategii jest zawarta propozycja połączenia ekoschematów z systemem jakości, aby finansowo wspierać najlepszych w branży. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, przedstawiciele sektora wołowiny podkreślili, że realizacja celów strategii “Polska Wołowina 2030” nie wymaga nakładów finansowych i zależy wyłącznie od woli politycznej. Uczestniczący w posiedzeniu sekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra zadeklarował, że Zmiany zaproponowane w strategii będą wdrażane do polskiego prawa od przyszłego roku. 

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI