Spotkanie ministrów rolnictwa w sprawie zwalczania ASF

Grzegorz Puda, źródło: MRiRW

We wtorek 10 listopada minister rolnictwa Grzegorz Puda rozmawiał z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner i ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem o współpracy w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

W spotkaniu uczestniczyli również główni lekarze weterynarii Polski, Czech i Niemiec.

Podczas spotkania omówiono obecną sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń, a także skuteczność dotychczas stosowanych metod walki i zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Rozmowa dotyczyła także społecznych i ekonomicznych konsekwencji rozprzestrzeniania się choroby.

Padły także deklaracje ze strony ministrów dotyczące wzmacniania współpracy w walce z chorobą. Ministrowie uznali, że ze względu na charakter choroby, która dotyczy całej wspólnoty, potrzebne będzie zaangażowanie w walkę z nią Komisji Europejskiej.

Minister Puda podkreślił z kolei rolę wymiany informacji pomiędzy państwami, która pozwoli ujednolicić działania w obszarach przygranicznych i zwrócił uwagę na wzmacnianie standardów bioasekuracji w gospodarstwach.

Kwestia wspólnej walki państw UE z ASF ma być podniesiona podczas najbliższego spotkania ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 16 listopada.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności