Rząd chce wprowadzić opłatę depozytową za olej silnikowy. Rolnicy się temu sprzeciwiają

Rząd chce wprowadzić opłatę depozytową od wymiany oleju silnikowego, którą zapłaci właściciel pojazdu. Wprowadzenie dodatkowej dopłaty do ceny oleju ma zapobiec sprzedaży przepracowanego oleju na opał.

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej wprowadzenie opłaty depozytowej od litra oleju silnikowego nie powinno dotyczyć posiadaczy maszyn rolniczych.

– Zaproponowana zmiana nie powinna dotyczyć rolników, gdyż w rolnictwie część oleju silnikowego stosowana jest do innych celów, np. do smarowania łańcuchów w maszynach i nie zawsze jest możliwe aby rolnik zwrócił taką samą ilość zużytego oleju, jaką nabył podczas zakupu i do której została naliczona kaucja – uzasadnia Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

O opłacie depozytowej, czy też kaucyjnej, pisaliśmy tutaj: Opłata kaucyjna uderzy w rolników?

Opłata depozytowa będzie doliczana do ceny nowego oleju silnikowego podobnie jak  obecnie jest  przy kaucji doliczanej do zakupu akumulatora.

Jak się dowiedzieliśmy, kaucja nie będzie pobierana w przypadku równoczesnego zwrotu odpowiedniej ilości zużytego oleju (np. przy zakupie i wymianie w warsztacie). Ponadto  będzie mogła podlegać zwrotowi także po zwrocie odpadu w racjonalnym terminie od dnia zakupu i za okazaniem potwierdzenia dokumentu potwierdzającego pobranie.

8 KOMENTARZE

  1. Chore to w każdej dziedzinie wiadomo że każdy silnik zużywa część oleju (nie wspomnę o tych co mają dolewki) więc na pewno będą braki… Ciekawe kto się wzbogaci z nie odzyskanego depozytu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności