fbpx

Rosną ceny zbóż na światowych giełdach. Z jakiego powodu?

Pogoda, pogoda, pogoda… Niekorzystna pogoda w USA i coraz gorsze prognozy zbiorów kukurydzy w Ameryce Południowej skutkują jej rekordowymi cenami na giełdzie w Chicago. Odbijają się również notowania pszenicy.

W jej przypadku sygnałem do wzrostu cen stała się prognozowana na południu USA susza. Jak informuje serwis e-WGT, sytuacja może jednak zmienić się pod wpływem poprawy pogody na najważniejszych terenach upraw, a także kiedy poznamy szacunki dotyczące zasiewów w USA.

Specjaliści z e-WGT wskazują na pewną nerwowość na rynku będącą skutkiem napiętych bilansów starych upraw połączonych właśnie z problemami pogodowymi. Nie mają jednak wątpliwości co do potrzeby olbrzymich zbiorów światowych zbóż i oleistych, które odpowiedzą na potrzeby importowe Chin i rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa w USA.

Tymczasem na giełdzie w Paryżu wyceny kontraktów na ubiegłoroczne zboża wróciły do poziomów z połowy marca. W czwartek (15 kwietnia) cena kukurydzy w kontraktach majowych wynosiła 222 eur/t, zaś pszenicy 220 eur/t. Notowania rzepaku ze starych zbiorów osiągnęły natomiast poziom 508 eur/t.

Źródło: e-WGT

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner