fbpx
Strona głównaTechnikaRosjanie ukradli maszyny rolnicze, ale nie mogą ich uruchomić

Rosjanie ukradli maszyny rolnicze, ale nie mogą ich uruchomić

Czasy się zmieniają, ale metody działania rosyjskiej armii nie. Rosyjskie wojska kradną w Ukrainie co tylko się da, nie oszczędzając nowoczesnych maszyn rolniczych. Tym razem przeżyli jednak niemiłe zaskoczenie bo skradzionymi maszynami nie popracują.

W ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiło się dużo doniesień o kradzieży sprzętu rolniczego, zboża, a nawet materiałów budowlanych przez rosyjskie wojska, poza powszechnym plądrowaniem domów. Ale kradzież cennego sprzętu rolniczego od dealera John Deere w Melitopolu świadczy o coraz bardziej zorganizowanej operacji, w której wykorzystuje się nawet rosyjski transport wojskowy.

Jak donosi CNN, sprzęt został skradziony z salonu Agrotek w Melitopolu, który od początku marca jest okupowany przez siły rosyjskie. W sumie straty są wyceniane na prawie 5 mln USD. Same kombajny są warte 300 tys. USD każdy.

Informator CNN powiedział, że proces rozpoczął się od zajęcia dwóch kombajnów, traktora i siewnika. W ciągu następnych kilku tygodni skradziono całą resztę maszyn, które były na placu dealera.  Jedna z użytych do tego celu ciężarówek z platformą, która została sfotografowana miała namalowaną białą literę „Z” i wyglądała na ciężarówkę wojskową.

Część maszyn zabrano do pobliskiej wsi, ale część wyruszyła do Czeczenii oddalonej o ponad 1000 km. Zaawansowanie maszyn, które są wyposażone w GPS, umożliwiało śledzenie tej podróży. Ostatnio wytropiono skradzione maszyny w wiosce Zachan Jurt w Czeczenii.

Sprzęt przywieziony do Czeczenii, w tym kombajny zbożowe, również może być sterowany zdalnie. – Kiedy najeźdźcy zawieźli skradzione kombajny do Czeczenii, zdali sobie sprawę, że nie mogą ich nawet włączyć, ponieważ kombajny były zdalnie zablokowane – powiedział informator.

Wygląda więc na to, że sprzęt marnieje na farmie w pobliżu Groznego. Ale informator powiedział, że wydaje się, że złodzieje znaleźli w Rosji konsultantów, którzy próbują ominąć blokady.

– Nawet jeśli sprzedadzą kombajny na części zamienne, zarobią trochę pieniędzy – powiedział informator.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.