fbpx

Rolnicy żyją w coraz większym stresie psychicznym i fizycznym 

Ankieta przeprowadzona przez Market Institute na zlecenie austriackiego Hagelversicherung dowodzi, że rolnicy żyją w coraz większym stresie spowodowanym ekstremalnymi warunkami pogodowymi, wzrastającymi kosztami produkcji, wyższymi podatkami i opłatami – informuje portal Top Agrar.  

„Największe obawy i obawy respondentów mają w szczególności czynniki związane z ceną i kosztami. Ośmiu na dziesięciu stwierdziło, że są zaniepokojeni rosnącymi cenami nawozów i energii, a także wyższymi podatkami i opłatami. Dla równie wielu osób głównym zmartwieniem są spadające ceny produktów rolnych i nieurodzaj spowodowane burzami, gradem, suszą, mrozem, szkodnikami itp.” – czytamy w artykule Top Agrar.
Czterech na pięciu ankietowanych jest przynajmniej częściowo dotkniętych stresem psychicznym. 45% odczuwa stres związany z nieurodzajami. 34% boi się o przyszłość, 32% odczuwa uporczywe zmęczenie, 24% skarży się na zaburzenia snu. Tylko 17% ankietowanych stwierdziło, że nie ma problemów ze zdrowiem psychicznym.   

– Jednego roku jest susza, a następnego burze z gradem, burze i powodzie lub mróz – mówi dr Kurt Weinberger, dyrektor generalny Österreichische Hagelversicherung cytowany przez portal Top Agrar. – Związany z tym stres pogodowy w rolnictwie jest ogromny, ponieważ 80% plonów zależy od pogody.   

– Życie na farmie jest często przedstawiane jako romantyczna idylla. Ale to rzadko odpowiada rzeczywistości. Stres spowodowany nieurodzajami związanymi z pogodą, obawy o przyszłość, konflikty pokoleniowe, rosnące ceny środków eksploatacyjnych czy spadające ceny produktów rolnych to codzienność każdego gospodarstwa” – mówi portalowi Top Agrar Irene Neumann-Hartberger, wiceprzewodnicząca Konferencji Przewodniczących Austriackiej Izby Rolniczej, członek Państwowej Rady Rolników.  

Jak widać, problemy rolników są takie same w Polsce i w Austrii, prawdopodobnie także w innych krajach Unii Europejskiej i zapewne nie tylko w tych krajach. Dane są alarmujące: “Pomiędzy 2010 a 2020 rokiem liczba gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln, co znaczy, że każdego dnia znika ich ponad 800. Jednocześnie średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat – informował w grudniu 2022 r. komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli (za: Serwis Samorządowy PAP ) .   

Jednakże 9 milionów to wciąż jest mnóstwo ludzi, siła, która powinna wywierać zasadniczy wpływ na swój los, kształtowany nie tylko przez pogodę – bo na nią nie ma nikt wpływu – ale także przez ceny środków produkcji i ceny zbytu towarów rolnych.  

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.