fbpx
Strona głównaUprawaRośliny odporne na stres suszy już wkrótce?

Rośliny odporne na stres suszy już wkrótce?

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoznali i wyjaśnili zasady działania mechanizmu umożliwiającego roślinom szybkie przełączanie na odpowiedź wobec stresu np. suszy. Badania mogą w przyszłości pomóc modyfikować rośliny tak, by osiągały równowagę między ich wzrostem a odpowiedzią na stres.

Rośliny nie mogą migrować jak zwierzęta, dlatego wytworzyły inne sposoby ochrony przed nagłymi niekorzystnymi zmianami w ich środowisku. W optymalnych warunkach są nastawione na wzrost i rozwój, co jest możliwe dzięki m.in. fotosyntezie. Jednak, kiedy panuje susza lub są atakowane przez patogeny bardzo szybko potrafią zahamować wzrost i tak przestawić swój metabolizm, by przetrwać niesprzyjający okres. Zespół prof. Ziółkowskiego z Wydziału Biologii UAM zbadał jeden z mechanizmów epigenetycznych, które rządzą tą transformacją.

Badania polskich naukowców mogą w przyszłości pomóc modyfikować rośliny tak, by osiągały równowagę między wzrostem a odpowiedzią na stres. Jest to szczególnie ważne w dobie ocieplenia klimatu, kiedy dotykają nas długotrwałe susze powodujące znaczne szkody w uprawach.

Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.