fbpx

Rośliny odporne na stres suszy już wkrótce?

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoznali i wyjaśnili zasady działania mechanizmu umożliwiającego roślinom szybkie przełączanie na odpowiedź wobec stresu np. suszy. Badania mogą w przyszłości pomóc modyfikować rośliny tak, by osiągały równowagę między ich wzrostem a odpowiedzią na stres.

Rośliny nie mogą migrować jak zwierzęta, dlatego wytworzyły inne sposoby ochrony przed nagłymi niekorzystnymi zmianami w ich środowisku. W optymalnych warunkach są nastawione na wzrost i rozwój, co jest możliwe dzięki m.in. fotosyntezie. Jednak, kiedy panuje susza lub są atakowane przez patogeny bardzo szybko potrafią zahamować wzrost i tak przestawić swój metabolizm, by przetrwać niesprzyjający okres. Zespół prof. Ziółkowskiego z Wydziału Biologii UAM zbadał jeden z mechanizmów epigenetycznych, które rządzą tą transformacją.

Badania polskich naukowców mogą w przyszłości pomóc modyfikować rośliny tak, by osiągały równowagę między wzrostem a odpowiedzią na stres. Jest to szczególnie ważne w dobie ocieplenia klimatu, kiedy dotykają nas długotrwałe susze powodujące znaczne szkody w uprawach.

Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.