fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistych"Rolnicy zatrzymują u siebie znaczne ilości zbóż. I bardzo dobrze. To jest...

“Rolnicy zatrzymują u siebie znaczne ilości zbóż. I bardzo dobrze. To jest właśnie ten rozsądek”

Wczoraj w PR3 Polskiego Radia minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapytany został m.in. o skup zbóż przez państwową Spółkę Elewarr. Podczas rozmowy po raz kolejny zasugerował, że nie ma powodów, aby śpieszyć się ze sprzedażą zbóż.

Wczoraj minister Kowalczyk zapytany o skup interwencyjny zbóż przez Elewarr na samym początku zdementował, jako mielibyśmy do czynienia ze skupem interwencyjnym, bowiem kryteria skupu interwencyjnego nie są tutaj spełniane.

– Raczej jest to taka troska o to, żeby rolnicy mieli gdzie to zboże sprzedać. Tak bym to nazwał – wyjaśniał wczoraj minister Kowalczyk.

– Rzeczywiście ten plan, który ogłosiłem przed żniwami sprawdza się, spełnia swoją rolę, czyli zarówno magazyny spółki przyjmują te zboża, skup idzie bezproblemowo, ale co najważniejsze, rolnicy zatrzymują u siebie znaczne ilości zbóż. I bardzo dobrze. To jest właśnie ten rozsądek rolników, którzy nie wyrywają się ze sprzedażą. Ci, którzy mają gdzie magazynować – magazynują. Ci, którzy muszą sprzedać – sprzedają i to idzie bardzo spokojnie. Jest wiele wolnej przestrzeni u prywatnych przedsiębiorców (na początku żniw ok. 6 mln ton) i też ten skup idzie bardzo spokojnie i rytmicznie – mówił wczoraj w PR3 Polskiego Radia minister Kowalczyk.

Minister w podobnym tonie wypowiadał się już wcześniej sugerując, aby rolnicy nie sprzedawali zbóż podczas żniw lub bezpośrednio po nich, a zaczekali na wyższe ceny.

1 KOMENTARZ

  1. Cały ten ogłoszony plan to fikcja, na użytek mediów. Zboże ukraińskie wciąż napływa i jest kupowane przez firmy paszowe, handlowe, młynarskie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.