fbpx

Rolnicy w całej Europie dotknięci importem z Ukrainy. Organizacje apelują o wprowadzenie mechanizmów kontrolnych 

Sześć europejskich stowarzyszeń rolniczych apeluje do Komisji Europejskiej o kontrolę importu produktów rolnych z Ukrainy na terytorium Unii Europejskiej. We wspólnym oświadczeniu organizacje ostrzegają, że niepodjęcie działań w tej sprawie zagrozi istnieniu europejskiego rolnictwa. 

Wspólne oświadczenie wystosowały:  

AVEC – Europejskie Stowarzyszenie Producentów, Importerów i Eksporterów Mięsa Drobiowego 

CEFS – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru 

CEPM – Europejska Konfederacja Producentów Kukurydzy 

CIBE – Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Producentów Buraków Cukrowych 

COPA-COGECA – zrzeszenie rolników i ich spółdzielni w Unii Europejskiej 

EUWEP – Europejska Unia Hurtowej Sprzedaży Jaj, Produktów Jajecznych, Drobiu i Dziczyzny  

– Sytuacja w Ukrainie jest nie do zniesienia, jako UE mamy obowiązek i interes w kontynuowaniu wsparcia – czytamy we wspólnym oświadczeniu stowarzyszeń opublikowanym przez Copa-Cogeca. Producenci żywności są gotowi uczestniczyć w tym wsparciu, jednak obecnie europejskie rolnictwo ponosi niewspółmierny i niezrównoważony ciężar tej pomocy.  

– Obawiamy się, że jeśli mechanizm Autonomicznych Środków Handlowych (ATM) z Ukrainą zostanie utrzymany w obecnej formie, bez dostosowania, przetrwanie producentów UE, zwłaszcza w sektorach zbóż, oleistych, drobiu, jaj i cukru, będzie zagrożone, tak samo jak niewzruszone wsparcie dla Ukrainy. Nie chcemy być powodem niezgody i wahanie takiego wsparcia; dlatego dążymy do zaproponowania i znalezienia konstruktywnych rozwiązań, które mogą pomóc rolnikom po obu stronach i zapewnić działające porozumienie – oświadczają przedstawiciele europejskich rolników. Deklarują jednocześnie, że zaproponowane rozwiązania pomogą w zachowaniu jedności UE i integralności wspólnego rynku. 

Europejskie stowarzyszenia rolnicze wzywają Komisję Europejską, Radę i Parlament Europejski do rozważenia następujących propozycji: 

Wzmocnienie międzynarodowych działań mających na celu ułatwienie przepływu towarów z portów Morza Czarnego, aby stały się ponownie głównym kanałem eksportowym. 

Dodatkowe inwestycje w celu poprawy logistyki i infrastruktury, umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie Pasów Solidarności oraz zwiększenie ich liczby, aby towary mogły swobodnie przepływać tam, gdzie są potrzebne. 

Dodatkowe działania mające na celu zapewnienie, że produkty wprowadzane na rynek wewnętrzny spełniają wymagane normy fitosanitarne, standardy dobrostanu zwierząt oraz stosowanie antybiotyków poprzez wzmocnienie kontroli na granicach. 

Stworzenie systemu, który zapewni określenie miejsca przeznaczenia dla wszystkich przesyłek ukraińskich produktów rolnych przed ich wprowadzeniem do UE. 

Wprowadzenie systemu gwarantującego, że ukraińskie produkty dotrą do wcześniej określonego miejsca przeznaczenia w UE i nie trafią gdzieś indziej, na przykład poprzez wprowadzenie systemu depozytowego. 

Wprowadzenie progów importowych dla wrażliwych towarów rolnych objętych przez sześć stowarzyszeń i podlegających liberalizacji handlu, które będą oparte na średniej rocznej dla lat 2021 i 2022. Produkty importowane powyżej tego progu powinny być wymagane do wywozu spoza UE, a tym samym przeznaczone tylko do tranzytu na rynku wewnętrznym UE. Pomiar ilości oparty będzie na systemie monitoringu DG TAXUD. 

– Wierzymy, że te mechanizmy są konstruktywnym sposobem na utrzymanie przepływów handlowych, ochronę producentów UE, pomoc ukraińskim producentom w dywersyfikacji eksportu, przywrócenie starych szlaków handlowych i ograniczenie ich zależności od rynku UE – deklarują przedstawiciele rolników państw Unii Europejskiej.  

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.