fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeRada Unii Europejskiej przyjęła liberalizację handlu z Ukrainą

Rada Unii Europejskiej przyjęła liberalizację handlu z Ukrainą

Rozporządzenie w sprawie liberalizacji handlu z Ukrainą zostało dziś przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Będzie ono dotyczyło zawieszenia wszystkich ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE do czerwca przyszłego roku.

Ma to być wyraz politycznego i gospodarczego wsparcia UE dla Ukrainy wobec niesprowokowanej agresji rosyjskiej.

– Niesprowokowana i nieuzasadniona agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie wywarła druzgocący wpływ na gospodarkę kraju. Odnowione autonomiczne środki handlowe jednoznacznie wesprą Ukrainę, a jednocześnie zapewnią UE sposób ochrony w razie potrzeby rynku wewnętrznego przed znacznym wzrostem importu niektórych produktów rolnych – stwierdził John Forssell, szwedzki minister ds. międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i handlu zagranicznego.

Rozporządzenie dotyczy:

  • wszystkie zaległe należności celne na mocy tytułu IV układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą ustanawiającego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA). Dotyczy to dwóch kategorii produktów: owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia oraz produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi
  • poboru ceł antydumpingowych na przywóz towarów pochodzących z Ukrainy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
  • stosowania wspólnych reguł przywozu (zabezpieczeń) w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Ukrainy.

– Po przyjęciu rozporządzenia zostanie ono podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego i opublikowane w Dzienniku Urzędowym przed wejściem w życie 6 czerwca – informuje Rada.

Źródło: Rada UE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.