fbpx

Ministerstwo nie odpuszcza – chce wymusić na Ukrainie stosowanie zasad UE

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma plan na zapewnienie równych warunków konkurencji pomiędzy rolnikami UE a przedsiębiorstwami rolnymi z Ukrainy. Jeśli plan się powiedzie, Ukraina będzie musiała stosować środki ochrony roślin z substancjami czynnymi dopuszczonymi w UE i przestrzegać takiego jak w UE zakresu ich stosowania.

Baner seminaria uprawowe

Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo w sprawie blokady importu cukru i innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Odpowiedź została wysłana przed postanowieniem Komisji Europejskiej z 31 stycznia 2024 r., niemniej są w niej informacje interesujące.

Pierwsza to tłumaczenie niemożliwości wprowadzenia jednostronnego zakazu importu.

Baner ener

„Wprowadzenie jednostronnego zakazu importu cukru z Ukrainy bez zgody Komisji Europejskiej (na wzór wprowadzonego we wrześniu 2023 r. zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i niektórych innych artykułów sektora zbóż i oleistych) wiąże się z ryzykiem wszczęcia przez Komisję Europejską procedury naruszeniowej wobec Polski. Taki zakaz byłby niezgodny z unijnymi traktatami, a także z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Układem o stowarzyszeniu UE-Ukraina, w związku z tym mógłby zostać on zaskarżony także przez indywidualne podmioty. Poza tym wprowadzenie zakazu importu cukru może również wywołać działania retaliacyjne (formalne lub nieformalne) ze strony Ukrainy w postaci objęcia importu z Polski restrykcjami. Retaliacje mogą dotyczyć nie tylko cukru, ale również innych towarów, które są istotne dla naszego eksportu na Ukrainę (np. produkty mleczarskie)” – tłumaczy Ministerstwo.

Podsumowując: zakaz byłby sprzeczny z prawem UE, zasadami WTO i układem stowarzyszeniowym UE-Ukraina. Jednak podobny zakaz, dotyczący zbóż, obowiązuje, od kwietnia 2023, tylko że Komisja Europejska już przeciwko niemu nie protestuje.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Druga ciekawa informacja, to gotowość ministra Siekierskiego do wystąpienia o klauzulę ochronną na produkty importowane z Ukrainy już w momencie wejścia w życie nowych autonomicznych środków handlowych:

„Gdyby nie udało się przekonać KE do rezygnacji z kolejnego przedłużenia regulacji ATM lub wyłączenia z niej towarów najbardziej wrażliwych, rozważam wystąpienie do KE w sprawie zastosowania klauzuli ochronnej w momencie wejścia w życie regulacji ATM, celem przywrócenia warunków taryfowych (TRQ) wynikających z Układu o Stowarzyszeniu UE-Ukraina. Jednak aby taki wniosek miał szanse powodzenia, należy wykazać nie tylko fakt wzrostu importu, ale również szkodę rynkową powodowaną przez import (np. wzrost zapasów czy spadek cen i dochodów). Dlatego też proszę KRIR o dostarczenie w miarę posiadanych możliwości dodatkowych danych potwierdzających wyrządzenie szkody dla polskich plantatorów i producentów cukru”.

Trzecia informacja to bardzo ciekawa i godna pochwały inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa: chęć powalczenia środkami prawnymi o równe warunki konkurencji pomiędzy rolnikami w UE a przedsiębiorstwami rolnymi w UA.

„Odnosząc się do wspomnianej w piśmie KRIR kwestii braku zachowania przez producentów ukraińskich norm środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE informuję, że również MRiRW zwróciło uwagę na konieczność przestrzegania przez Ukrainę zobowiązań wynikających z zawartej umowy DCFTA. Dlatego też wystąpiliśmy o uzupełnienie załącznika V do umowy DCFTA UE-Ukraina o listę aktów prawnych UE dotyczących stosowania pestycydów. Spowodowałoby to zarówno stosowanie przez Ukrainę środków ochrony roślin, zawierających te same substancje czynne, które są dopuszczone w UE, jak również przestrzeganie takiego samego zakresu ich stosowania. W konsekwencji zapewnione zostałyby równe warunki konkurencji z towarami wytwarzanymi w UE i podlegającymi obowiązkowi przestrzegania unijnych standardów, jak i bezpieczeństwo dostaw towarów pochodzących z Ukrainy” – informuje MRiRW.

1 KOMENTARZ

  1. Jedyne wyjście dla nas to całkowita blokada przejść granicznych z Ukrainą.Sami musimy walczyć o swoje inaczej utoniemy w tym bagnie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.