Problem braku możliwości weryfikacji nawozów i środków ochrony nadal nierozwiązany

fot. K. Drozd

Wraz nadejściem wiosennych promieni słońca rozpoczął się sezon intensywnych prac polowych polegających na nawożeniu upraw oraz stosowaniu środków ochrony roślin. Niestety na rynku wraz pojawieniem się na polach agregatów i opryskiwaczy pojawiały się też podróbki nawozów i środków ochrony roślin. Niestety, rolnicy nadal nie maja w chwili zakupu zweryfikowania danego produktu pod względem oryginalności.

Dlatego zdaniem samorządu rolniczego należy stworzyć narzędzie, które pozwoli podczas zakupu upewnić się, czy dany produkt jest bezpieczny.

– Wnioskujemy do ministra rolnictwa o umożliwienie skontrolowania danego produktu poprzez stronę internetową Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, gdzie po wpisaniu nr partii produktu, oraz nazwy handlowej uzyskamy informacje o danym preparacie w szczególności takie jak:  miejsce wyprodukowania, kraj pochodzenia, ilość danej partii, wielość opakowania, termin przydatności  oraz nazwa podmiotu wprowadzającego dany nawóz/preparat na polskim rynku czy nazwę firmy dystrybuującej – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Według izb rolniczych stworzenie takiego narzędzia ułatwi rolnikom możliwość sprawdzenia pochodzenia danego produktu i prawidłowe wywiązywanie się z nałożonych prawem zobowiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności