“Prawdziwe zagrożenia dla rozwoju polskiej wsi stanowi dyskryminacja polskich rolników w zakresie dopłat”

Parlament europejski

O długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich dyskutowano 11 marca podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. W debacie aktywnie uczestniczyli również posłowie z Polski. Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę na konieczność przeznaczenia środków ze Wspólnej Polityki Rolnej wyłącznie na rolnictwo i rolników. 

Jego zdaniem obecnie często środki z tego funduszu są przeznaczane również na rozwój infrastruktury wiejskiej, a nawet na tworzenie miejsc pracy poza rolnictwem.

Drugim tematem poruszonym podczas obrad unijnego parlament był – niezwykle ważny dla przyszłości europejskiego rolnictwa – problem zanikania gospodarstw rolnych i porzucania ziemi. Z raportu Trybunału  Obrachunkowym, wynika, że w ciągu ostatniego 10-lecia zniknęło ok. 4 mln. gospodarstw.

– Jest to bardzo duża liczba i ten proces nadal postępuje. Bez wypracowania właściwej pozycji dochodowej rolników w łańcuchu dostaw proces niestety będzie kontynuowany – mówił Kuźmiuk.

Poseł Krzysztof Jurgiel dodał, że w Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje program rolny „Silne rolnictwo. Zdrowa żywność. Nowoczesna wieś”, który zawiera także długoterminową wizję obszarów wiejskich. Jak podkreślił Jurgiel, prowadzona w Polsce polityka rozwoju obszarów wiejskich realizuje cztery filary rozwojowe: opłacalność produkcji rolnej; jakość życia i środowiska na obszarach wiejskich; pozarolnicze miejsca pracy, aktywne społeczeństwo oraz sprawna administracja.

Według byłego ministra rolnictwa, a obecnie posła do Parlamentu Europejskiego prawdziwe zagrożenia dla rozwoju polskiej wsi stanowią kontynuowana przez Unię Europejską dyskryminacja polskich rolników w zakresie dopłat, z pogwałceniem artykułu 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz wprowadzenie rozwiązań Europejskiego Zielonego Ładu bez zapewnienia odpowiedniego finansowania.

– Szanowni Państwo, skończcie z fałszywymi oskarżeniami Polski o dyskryminację osób LGBT, a zajmijcie się zniesieniem prawdziwej dyskryminacji polskich rolników – apelował nasz eurodeputowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności