fbpx

Płatności dla małych gospodarstw i Rozwój małych gospodarstw w 2024 roku

W 2024 r. uproszczeniu ulegną płatności dla małych gospodarstw rolnych. Stawka ryczałtowa dla gospodarstw rolnych o powierzchni do 5 ha wyniesie 225 EUR/ha. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje także większą pulą pieniędzy na te płatności, niż w 2023 r. Rolnicy z pozytywnie rozpatrzonym wnioskami z naboru prowadzonego między 29 września a 24 listopada 2023 r. otrzymają wsparcie.

Zmiany w płatnościach dla małych gospodarstw rolnych wynikają z uchwały nr 66 Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 z 10 kwietnia 2024 r.

Samasz loteria - baner

Płatność dla małych gospodarstw rolnych:

  • będzie przyznawana rolnikom spełniającym warunki do przyznania podstawowego wsparcia dochodów,
  • będzie skierowana do gospodarstw o powierzchni od 1 ha do 5 ha z zastosowaniem stawki ryczałtowej w wysokości 225 EUR/ha,
  • rolnik korzystający z płatności dla małych gospodarstw będzie mógł ubiegać się również o przejściowe wsparcie krajowe.

Wdrożenie płatności dla małych gospodarstw to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez rolników i organizacje rolnicze. Rolnicy z mniejszych gospodarstw często nie mają technicznych możliwości skorzystania z płatności w ramach ekoschematów. W konsekwencji takie gospodarstwa otrzymują wsparcie w niższej wysokości.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma obecnie do dyspozycji 1 475 661 600 zl. na realizację programu. To zwiększenie z kwoty 468 000 000 zł. Rolnicy, którzy ubiegali się o wsparcie w ramach omawianego programu w naborze, który Agencja prowadziła między 29 września a 24 listopada 2023 r. i których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone otrzymają wsparcie.

Według nowego regulaminu programu dla małych gospodarstw pomoc jest przyznawane w formie płatności ryczałtowej w kwocie:

1) 120 tys. zł – w przypadku operacji dotyczącej produkcji ekologicznej w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną,

2) 100 tys. zł – w przypadku pozostałych operacji.

Pomoc można uzyskać, jeżeli rolnik jest posiadaczem gospodarstwa, które:

1) ma powierzchnię nie większą niż 300 ha,

2) w roku wyjściowym jest małym gospodarstwem, tzn. gospodarstwem o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.