fbpx

Warunki uzyskania płatności dla gruntów wyłączonych z produkcji i płatności dla małych gospodarstw

Zasady uzyskana płatności dla gruntów wyłączonych z produkcji oraz zmiany w płatnościach dla małych gospodarstw – przewiduje rządowy projekt zmian w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Rządowy projekt zmian w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewiduje wprowadzenie od 2025 r. nowego ekoschematu – grunty wyłączone z produkcji.

Warunki wyłączenia gruntu z produkcji rolnej

Płatność będzie przyznawana rolnikowi za przeznaczenie nie więcej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na grunty orne wyłączone z produkcji. Jednocześnie projekt wprowadza zmiany w ramach warunkowości, polegające na usunięciu jednej z norm (GAEC 8) obowiązku przeznaczenia 4% powierzchni gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne.

Państwo członkowskie może odstąpić od tego obowiązku dla wszystkich rolników wnioskujących między innymi o płatności bezpośrednie już w 2024 r. z zastrzeżeniem jednak, że ustanowi dobrowolny dla rolnika ekoschemat dotyczący przeznaczenia określonego odsetka gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne.

Tym samym rolnicy będą wynagradzani za przeznaczenie powierzchni gruntów ornych gospodarstwie na obszary wyłączone z produkcji, które mają korzystny wpływ na różnorodność biologiczną.

W związku z powyższym, projekt zmian przewiduje, że tworzenie obszarów nieprodukcyjnych będzie dla rolników działaniem dobrowolnym i dodatkowo płatnym w ramach nowego ekoschematu. Wskazane wyżej rozwiązania uwzględniają postulaty środowisk rolniczych, które zwracają uwagę, że obowiązek ugorowania gruntów wynikający z normy GAEC 8 jest nadmiernym i niezrozumiałym obciążeniem nakładanym na rolników.

Zmiany w płatnościach dla małych gospodarstw

Ponadto projekt nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewiduje zmiany w płatnościach dla małych gospodarstw. Wdrożenie płatności dla małych gospodarstw na lata 2024-2027 to odpowiedź na wnioski zgłaszane przez rolników i organizacje rolnicze dotyczące uproszczenia systemu płatności bezpośrednich i przedłużenia stosowania płatności dla małych gospodarstw, która została wprowadzona w 2023 r.

Płatność ta zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie nie wymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności, które musieliby spełnić, gdyby ten uproszczony system nie został wprowadzony. Rolnicy z mniejszych gospodarstw często nie mają technicznych możliwości skorzystania z dodatkowych płatności, w tym płatności w ramach ekoschematów.

W konsekwencji, w przypadku braku płatności dla małych gospodarstw, takie gospodarstwa otrzymałyby wsparcie w niższej wysokości. W związku z tym konieczna jest zmiana przepisów ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Płatność będzie skierowana do gospodarstw o powierzchni od 1 ha do 5 ha, z zastosowaniem stawki ryczałtowej w wysokości 225 EUR/ha (maksymalnie 1 125 EUR/gosp.).

Omawiany projekt zmian w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 trafi teraz pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.